Очні краплі замінили ін'єкції в очне яблуко у мишей

Досліди на мишах свідчать, що запобігти втраті зору при закупорці вени сітківки можна використанням очних крапель зі сполукою, що протидіє запаленню та дегенерації. Вона виявилася ефективнішою за стандартний метод терапії внутрішньоочними ін'єкціями, пишуть американські дослідники у журналі Frontiers in Neuroscience.

Закупорені вени сітківки мишей на 1, 2 і 8 день дослідження. Maria Avrutsky et al. / Frontiers in Neuroscience, 2023

Закупорені вени сітківки мишей на 1, 2 і 8 день дослідження. Maria Avrutsky et al. / Frontiers in Neuroscience, 2023

Як краплі можуть замінити ін'єкцію?

У важких випадках при закупорці судини сітківки людина може втратити зір в ураженому оці через місцеве порушення кровопостачання, накопичення рідини та запальних клітин. Можливості лікування цього стану наразі обмежені, але часто здійснюють введення в очне яблуко речовини, що запобігає розростанню кровоносних судин та має протинабрякову дію. Між тим, лікування не завжди дієве, особливо у людей із сильним ураженням, а до того ж спричиняє значний дискомфорт у пацієнтів. Вчені Колумбійського університету та Інституту медичних відкриттів Sanford Burnham Prebys протестували на мишах новий метод — очні краплі з інгібітором каспази-9 — речовини, яку пов'язують із процесами запалення, набряку та дегенерації сітківки. Його терапевтичну дію порівнювали з наявною терапією ін'єкцією.

Який ефект проявили краплі?

І ін'єкція, і краплі допомогли зменшити пошкодження сітківки у тварин із закупоркою вени. Між тим у групі крапель набряк зменшився вдвічі сильніше, а також суттєво краще збереглася функція нервових клітин сітківки та швидше відновилося її кровопостачання. Натомість у групі ін'єкції взагалі не помітили суттєвого захисту від дегенерації сітківки. Наступні дослідження дозволять з'ясувати, чи будуть краплі дієвою заміною внутрішньоочним ін'єкціям у людей.

Іншим потенційним способом лікування закупорки судини сітківки розглядають ін'єкцію вкрай тонкою голкою, якою проколюють уражену мікроскопічну судину та вводять у неї засіб для розчинення тромбу. І робот впорався з такою маніпуляцію акуратніше за досвідчених хірургів.