Об’єктиви “риб’яче око” зробили пласкими

Massachusetts Institute of Technology (MIT) / YouTube

Massachusetts Institute of Technology (MIT) / YouTube

Інженери з MIT перетворили конструкцію об’єктивів “риб’яче око” на пласке міліметрове скло і отримали характерне сферичне зображення. Це перший повністю плаский ширококутний об’єктив, з яким можна отримати панорамний кадр на 180 градусів, не звертаючись при цьому до додаткових насадок. Свої результати вчені опублікували в журналі Nano Letters.

Як змінили об’єктив “риб’яче око”?

Лінзи “риб’яче око” дозволяють отримувати надзвичайно широкий кут огляду, і хоч зображення спотворюється на краях та стає сферичним, воно охоплює значно більші області. Панорамне зображення на об’єктивах fish-eye можливе через кривизну скла, яка розподіляє час фазових затримок світла - час його розсіювання. Вчені повторили такий ефект, але вже на основі метаматеріалів, властивості яких визначаються не елементами, з яких вони складаються, а їхньою штучно визначеною структурою.

Створена “металінза” - це плоский, міліметровий шматок скла, покритий з одного боку крихітними структурами, які точно розсіюють світло, що падає, для отримання панорамних зображень, як це зробила б звичайна вигнута багатоелементна лінза “риб'яче око”. Потрібний “візерунок” з оптичних структур вчені вирізали методом літографії на плівці з телуриду свинцю, розміщеній на цільній прозорій деталі з фториду кальцію. Кожна така структура, або «метаатом», має визначену геометрію, яка потрібним чином переломлює світло і дозволяє отримати чітке зображення навіть на краях, охоплюючи 180 градусів.

Де використовуватимуть такі металінзи?

Під час експерименту інженери застосовували лінзу в інфрачервоній частині спектра, проте, як вони стверджують, будова дозволить модифікувати її і для створення зображень у видимому світлі. Доведеться замінити матеріал на той, що краще заломлює світло видимого діапазону спектра, але загальна будова залишиться незмінною. Навідміну від звичайних fish-eye лінз, спрощена конструкція металінзи потенційно може бути вбудована і в звичайні ноутбуки, смартфони, окуляри віртуальної реальності та навіть медичні прилади, наприклад, ендоскопи.