Обсерваторія ALMA застала формування рекордно далекого скупчення галактик

За допомогою обсерваторії ALMA команда астрономів виявила значний резервуар гарячого газу, що заповнює середовище між галактиками, які збираються у скупчення. Скупчення існувало вже через три мільярди років після Великого вибуху та продовжує формування. Досі астрономам вдавалося виявляти вже сформовані галактичні скупчення. Результати дослідження опубліковані у журналі Nature.

Композитне зображення скупчення телескопа «Габбл» та виявлений розподіл резервуару газу, який вдалося побачити ALMA. ESO / Di Mascolo et al.; HST: H. Ford

Композитне зображення скупчення телескопа «Габбл» та виявлений розподіл резервуару газу, який вдалося побачити ALMA. ESO / Di Mascolo et al.; HST: H. Ford

Як об'єднуються галактики?

Галактичні скупчення є наймасивнішими гравітаційно-пов'язаними структурами у Всесвіті, що можуть сягати кількох мегапарсеків у розмірах та мас у 10^15 мас Сонця. У них входять сотні і тисячі галактик, а простір між ними заповнює гарячий газ — міжкластерне середовище. Вважається, що воно постійно живиться матеріалом з околиць скупчення, а також у ході злиттів з іншими скупченнями галактик.

Втім, аби уточнити свої теорії, астрономам не вистачає спостережень за ранніми скупченнями, що утворилися у перші мільярди років після Великого вибуху. Виявити одне таке на відстані 10,6 мільярда світлових років від Чумацького Шляху вдалося завдяки обсерваторії ALMA (Atacama Large Millimeter Array).

Що побачили астрономи?

Резервуар газу, що заповнює міжкластерне середовище, науковці виявили завдяки тепловому ефекту Сюняєва — Зельдовича, що описує зміну температури реліктового випромінювання при проходженні крізь скупчення галактик. За оцінками науковців, маса газу складає 2,5 × 10^13 мас Сонця, а заповнює він простір між принаймні 112 галактиками, які вдалося підтвердити раніше. Науковці сподіваються, що їхнє дослідження допоможе краще зрозуміти динамічні події, які супроводжують об'єднання галактик.

Раніше ми розповідали, як за радіовипромінюванням астрономам вдалося виявити зіткнення галактичних скупчень у ранньому Всесвіті.