Новий препарат збільшив м’язову та кісткову масу мишей на МКС

Вчені з Університету Коннектикуту створили препарат, який допоможе уникнути втрати м’язової та кісткової маси у космонавтів внаслідок мікрогравітації, а також сприятиме відновленню опорно-рухового апарату у хворих, що тривалий час провели у ліжку. Перші досліди вчені провели на мишах, частина яких протягом місяця перебувала на Міжнародній космічній станції. Результати експериментів опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Підтримувати функціональність м’язів та кісток є досить енергозатратно, тож коли ми їх не використовуємо, то їхня маса скорочується. Таке відбувається, наприклад, якщо людина довгий час прикута до ліжка або знаходиться в умовах мікрогравітації. В основному за цей процес відповідають білки міостатин та активін А, які зв’язуються з рецепторами на поверхні м’язових клітин та блокують їхній ріст. Але американські науковці знайшли спосіб завадити їхній роботі.

Що пропонують вчені?

Вони створили препарат, який є модифікованим рецептором, з яким зв’язуються названі білки. Якщо його ввести в кровоносну систему, то міостатин та активін А зв’язуватимуться саме з ним, замість справжніх рецепторів і цим знизиться їхній вплив на опорно-рухову систему.

Досліди на мишах

Одній групі мишей вчені вводили за два дні до відправки на Міжнародну космічну станцію та щотижня потягом перебування в космосі дози змінених рецепторів. Через місяць перебування на МКС виявилося, що їхня кісткова та м’язова маса зросла на 20 відсотків. Схожий результат був і у тварин з таким лікуванням, які залишалися на Землі. Натомість у мишей, що не отримували лікування в космосі, м’язова маса зменшилася в середньому на 10 відсотків. Але вони відновилися швидше, якщо їм ввели препарат після повернення з МКС.

Вчені сподіваються, що їхній винахід допоможе людям відновитися після тривалого часу знерухомлення та уникнути негативних наслідків для опорно-рухового апарату внаслідок перебування в умовах невагомості. До речі, препарат вже випробовували на людях, однак дослідження довелося припинити через побічну дію у вигляді носової кровотечі. Та науковці вважають, що подальші розробки допоможуть усунути цю проблему.