Ностальгія зменшила біль через активацію таламуса

Китайські дослідники запропонували фізіологічне пояснення зменшення чутливості до несильного болю при ностальгії. Вивчення активності мозку учасників показало, що основну роль у знеболенні відіграє таламус, який активується при ностальгії та збуджує ділянку мозку, яка зменшує сприйняття больових стимулів. Свої результати вчені описали в JNeurosci.

Активація мозку при ностальгії та переживанні болю. Ming Zhang et al. / JNeurosci, 2022

Активація мозку при ностальгії та переживанні болю. Ming Zhang et al. / JNeurosci, 2022

Як ностальгія може бути пов'язана з болем?

Низка досліджень вже показували, що на відчуття фізичного болю можуть впливати не лише фактори зовнішнього середовища, але й психологічні чинники. Наприклад, сюди можна віднести відомі багатьом ефекти плацебо та ноцебо, коли препарати без активної дії полегшують або посилюють неприємні симптоми відповідно, залежно від очікувань пацієнта. Менш відомим явищем є вплив на біль ностальгії — свідомої туги за минулим, яка є переважно позитивним почуттям. Вона може допомогти покращити як психологічний, так і фізичний комфорт, однак вже неодноразово було показано в дослідах, що ностальгуючи, людина також стає менш чутливою до болю. Невідомо, який механізм роботи мозку стоїть за цим знеболювальним ефектом ностальгії, тому вчені Китайської академії наук доклали зусиль, щоб пролити на питання більше світла.

Що зробили вчені?

Науковці спробували з'ясувати, що відбувається у мозку людей, коли вони піддаються ностальгії і водночас відчувають фізичний біль. До дослідження залучили 34 неврологічно та психіатрично здорових дорослих добровольців — така кількість, за попередніми розрахунками авторів, дає змогу з високою ймовірністю отримати статистично достовірні результати. Учасників поміщали в апарат функціональної магнітно-резонансної томографії та показували їм картинки, які викликали почуття ностальгії, оскільки були пов'язані з дитинством, або ж нейтральні зображення, як-от сцени сучасного буденного життя, у випадку контрольної групи. У цей час вони зазнавали болючого теплового впливу на шкіру передпліччя різної інтенсивності: від низької до високої. Після негативного стимулу учасників просили оцінити, наскільки болючим він був, а після досліду вказати на силу пережитої ностальгії відносно кожної картинки. Порівнюючи оцінки при спогляданні ностальгічних та нейтральних картинок, вчені могли дослідити, як туга за минулим змінює наше сприйняття болю і яким чином.

Що відбувається з мозком при ностальгії й переживанні болю?

Це дослідження також виявило зменшення чутливості до болю при перегляданні зображень, що думками переносять у дитинство, у порівнянні зі спогляданням нейтральних зображень. Причому спостерігалася позитивна кореляція між силою ностальгії та чутливістю до болю. Тобто, що сильнішою була туга за дитинством, то менш болючими відчувалися стимули. Однак ефект виявився залежним від інтенсивності подразника: біль низької інтенсивності сприймався учасниками під час ностальгії слабшим, ніж при перегляданні нейтральних зображень, однак знеболювальний вплив не був значущим, коли біль мав високу інтенсивність.

Зв'язок між силою ностальгії та болю у групах контролю та експерименту. Ming Zhang et al. / JNeurosci, 2022

Зв'язок між силою ностальгії та болю у групах контролю та експерименту. Ming Zhang et al. / JNeurosci, 2022

Що стосується роботи мозку, то при ностальгії в учасників активізувалися бічна потилична кора, ліва супрамаргінальна звивина та передня орбітофронтальна кора. Ці зони задіяні до процесів пригадування, самоусвідомлення та емоційної оцінки. Активність лівої супрамаргінальної звивини також виявилася позитивно пов'язаною зі знеболювальним ефектом. Між тим, активність була нижчою у язичковій та парагіппокампальній звивинах — пов'язаних із болем ділянках нервової системи.

Досліди свідчать, що основна модулювальна дія ностальгії на больову чутливість забезпечується через таламокортикальну систему (зв'язок нейронів таламуса та кори півкуль). Першою на ностальгію реагувала передня частина таламуса, а після цього при реакції на біль активізувалася задня частина таламуса, що має функціональний зв'язок із центральною сірою речовиною середнього мозку — основним центром зменшення больової чутливості. Тому схоже, що ностальгія посилює активність таламуса, який модулює больову чутливість.

Науковці сподіваються, їхні результати можуть призвести до нових способів усунення несильного болю без медикаментів, застосовуючи психологічне знеболення.

Здається безперечним, що ностальгія може бути лише за тим, що ми колись втратили. Однак іноді люди тужать ще й за минулим, якого в їхньому житті не було. Як це відбувається та чому, ми описували в матеріалі «Раніше було краще».