Низьким деревам ввірили відновлення тропічних лісів після посух

Невеликі дерева, що зростають в посушливих умовах тропічного лісу, є більш продуктивними та можуть стати основою для утворення більш посухостійких дощових лісів. Про це зазначають вчені із Великобританії, Бразилії, Австралії та Іспанії в описі свого дослідження тривалістю 15 років у статті журналу Plant, Cell & Environment.

Вчені проводили свої дослідження тропічного лісу в Національному лісовому заповіднику Caxiuanã, що в Бразилії. Вони дослідили 66 малих дерев із 12 поширених родів (до 10 сантиметрів в діаметрі та до 1,3 метрів у висоту) та 61 дерев, що формують полог лісу (більше 20 сантиметрів в діаметрі).

Виявилося, що малі дерева, що зростали в посушливих регіонах мають підвищену здатність до фотосинтезу, на 32 відсотки інтенсивніше дихання та на 15 відсотків більшу листову масу, у порівнянні з вищими деревами. Це означає, що вони стають більш продуктивними, коли великі дерева, що їх закривають за звичайних умов, гинуть в умовах посухи.

Зростаючи в умовах нестачі води та світла, невеликі дерева можуть розвивати ознаки витривалості, які в майбутньому допоможуть їм переживати несприятливі сухі періоди. Зрештою, це може призвести до того, що вони сформують полог лісу нового покоління, що вже буде значно стійкішим за попередній.

Науковці вважають, що ця здатність невеликих дерев проявляти позитивні реакції на мінливість рівня води та освітлення на екосистемному рівні може дозволити вразливим тропічним лісам вистояти проти негативного впливу зміни клімату.