Нейроінтерфейс допоміг паралізованій людині знову спілкуватися двома мовами

Мовленнєвий нейроінтерфейс дозволив паралізованій після інсульту людині знову спілкуватися англійською та іспанською мовами. Система штучного інтелекту, пов'язана з мозковим імплантом, використовує два мовних модулі — англійський та іспанський — для розшифровки того, що саме намагається сказати пацієнт, та виведення відповідного тексту на екран. Результати експерименту подано в журналі Nature Biomedical Engineering.

Нейроінтерфейс допоміг паралізованій людині знову спілкуватися двома мовами. Nature Biomedical Engineering, 2024

Нейроінтерфейс допоміг паралізованій людині знову спілкуватися двома мовами. Nature Biomedical Engineering, 2024

Як досягли такого результату?

На першому етапі нейрохірурги вживили електроди в кору головного мозку учасника експерименту для запису його нейронної активності. Наступним етапом став збір даних для навчання системи штучного інтелекту декодувати мозкові імпульси в слова. Для цього обрали близько 200 слів, які пацієнт намагався вимовити, і записували унікальний нейронний візерунок, який створювала кожна його спроба. Далі вже навчена система аналізувала імпульси піддослідного в режимі реального часу і підбирала з наявних мовних модулів слова, нейронні відбитки яких найкраще відповідають поточному шаблону. В результаті на екран перед учасником виводилася фраза, яку система вважала найбільш ймовірною.

Системні модулі змогли з точністю 88 відсотків відрізнити англійську мову від іспанської і розшифрувати повне речення з точністю 75 відсотків. Це дало можливість пацієнту спілкуватися з дослідницькою групою на довільні теми. Вчені сподіваються, що принаймні деякі результати можна буде узагальнити і використовувати для допомоги людям, які мають проблеми з мовленням.

  • Для розробки подібних систем використовуються досягнення різних галузей науки. Неврологи і нейробіологи аналізують взаємозв’язки мозку з процесами в навколишньому світі. Нещодавно американські вчені визначили відповідальну за планування мовлення ділянку мозку