Нейробіологи склали найповніший атлас клітин людського мозку

Проаналізувавши понад три мільйони клітин мозку від трьох померлих донорів, шведські та американські науковці створили наразі найповніший атлас клітин людського мозку. До нього увійшло понад три тисячі типів клітин, розрізнення яких допоможе вивчати роботу мозку та розвиток його патологій. Результати описані у журналі Science.

Атлас нейронів людського мозку, де різна форма та колір представляє різний тип клітин. Ivana Kapustová / Karolinska Institute, Rachel Dalley, Sarah Walling-Bell, Brian Lee / Allen Institute for Brain Science

Атлас нейронів людського мозку, де різна форма та колір представляє різний тип клітин. Ivana Kapustová / Karolinska Institute, Rachel Dalley, Sarah Walling-Bell, Brian Lee / Allen Institute for Brain Science

Як вдалося виявити стільки типів клітин?

Дослідники Каролінського інституту та Інституту дослідження мозку Аллена проаналізували клітини з понад 100 зрізів мозку, охопивши такі ключові ділянки як кора головного мозку, гіпоталамус, гіпокамп, мозочок та інші. Щоб з'ясувати, на які типи поділяються клітини, вчені дослідили особливості вироблення білків у понад трьох мільйонах клітин. Так їм вдалося визначити 461 кластер та 3 313 підкластерів нейронів та гліальних клітин, які відрізняються морфологічно та за функціями. З'ясувавши, за що відповідають окремі кластери клітин, можна точніше дослідити механізми роботи мозку, які відповідають як за сприйняття та оброблення інформації, а також поведінку, так і за розвиток неврологічних патологій, зокрема хвороб Паркінсона чи Альцгеймера. Це дослідження вийшло одночасно із двома десятками інших наукових праць консорціуму BICCN, присвячених картуванню мозку приматів.

  • Нещодавно вчені також вперше створили карту всіх зв'язків між клітинами мозку комахи та ідентифікували 93 типи нейронів.