Недосвідченість призвела до частіших розлучень молодих товстодзьобих кайр

Молоді товстодзьобі кайри, які зазвичай утворюють одну пару на все життя, виявилися більш схильними до розлучень за старших пар через недостатній досвід у розмноженні. При цьому розлучення не несе для них негайної вигоди та навіть знижує шанси завести потомство у наступний сезон, пише New Scientist. Дослідження опубліковане у журналі Animal Behaviour.

Uria lomvia. Sowls, Art - U.S. Fish and Wildlife Service / Wikimedia Commons

Uria lomvia. Sowls, Art - U.S. Fish and Wildlife Service / Wikimedia Commons

Чому розлучаються кайри?

Товстодьзобі кайри (Uria lomvia), як і багато інших морських птахів, формують одну пару на все життя. Щорічно вони вертаються на одне й те ж місце гніздування, де виводять потомство з одним і тим партнером. Між тим, близько 9 відсотків пар все ж розпадаються, і вчені Університету Макгілла з колегами вирішили з'ясувати, чому. Для цього вони зіставили зібрану за 24 роки інформацію про 145 унікальних пар кайр. Очікувано, найпоширенішою причиною розлучень є неуспішне виведення потомства. Проте молоді особини частіше стикаються з такою невдачею, оскільки через недосвідченість часто будують гнізда на небезпечних виступах, із яких легко можуть звалитися ще неоперені пташенята. Але розлучення не дає їм явної користі — у наступному сезоні розмноження вони успішно виводять лише 10 відсотків потомства, тоді як серед тих, хто лишився в парі, оперяються 50 відсотків пташенят. Можливо, це через потребу нових пар призвичаїтися один до одного, міркують дослідники.

  • Іншими морськими птахами, що зазвичай зберігають вірність, є альбатроси. Однак останні дослідження свідчать, що чорноброві альбатроси розлучаються частіше через потепління клімату, яке ускладнює виведення потомства, а мандрівні альбатроси — через сором'язливих самців, що не хочуть битися за своїх самок.