Неандертальці залишили сліди пальців на стінах печери 57 000 років тому

У французькій печері знайшли сліди людських пальців, які, найімовірніше, залишили неандертальці приблизно 57 000 років тому. Це може бути одним із найдавніших свідчень мистецтва у неандертальців, пишуть французькі, данські та британські дослідники у журналі PLOS ONE.

Сліди пальців у печері, яку навідували неандертальці 57 000 років тому. Marquet et al. / PLOS ONE, 2023

Сліди пальців у печері, яку навідували неандертальці 57 000 років тому. Marquet et al. / PLOS ONE, 2023

Які сліди залишили неандертальці?

Команда дослідників на чолі з археологом Турського університету вивчала печеру Ла Рош-Котар в центральній частині Франції. Протягом останніх приблизно 51-57 тисяч років вхід до неї був закритим осадовими відкладеннями, але на початку ХХ століття його прочини під час кар'єрних робіт у місцевості, відкривши доступ до усіх чотирьох камер печери. Усередині науковці знайшли численні артефакти мустьєрської культури, яку приписують неандертальцям (Homo neanderthalensis). На стінах печери, утворених пористим вулканічним туфом, поруч зі слідами тварин археологи виявили численні сліди у вигляді ліній та кіл. Провівши ретельний аналіз, зокрема за допомогою 3D-фотограмметрії, науковці дійшли висновку, що мітки свідомо були залишені людиною через вплив на стіну пальцями або подібних за формою і розмірами об'єктів.

Сліди пальців у печері, яку навідували неандертальці 57 000 років тому. Marquet et al. / PLOS ONE, 2023

Сліди пальців у печері, яку навідували неандертальці 57 000 років тому. Marquet et al. / PLOS ONE, 2023

Чому сліди вважають неандертальськими?

Предки сучасних людей Homo sapiens прибули до регіону, де розташована Ла Рош-Котар, лише приблизно 45 тисяч років тому. У той час вхід до печери вже був заблокований, тож найбільш ймовірно, що сліди належать неандертальцям, які відомо, що населяли територію Європи до приходу наших предків. Відмітки явно залишили навмисне, але невідомо, чи наділяли їх творці символічним значенням, зважаючи на те, що сліди не є прикладом фігуративного мистецтва. А втім, у той час навіть представники нашого творчого виду не демонстрували кращих навичок у мистецтві, ніж примітивна абстракція.

Ще старішим витвором мистецтва, який приписують неандертальцям, є сталагміти, зафарбовані охрою, вік якої оцінили у 65 000 років. Також ми писали про прикрашену різьбленням кістку віком 50 000 років з території Німеччини, яку у той час населяли неандертальці.