Найменший вид ікластих жаб знайшли на Сулавесі. Його самці захищають ікру

На острові Сулавесі біологи виявили найменший із відомих видів ікластих жаб — роду безхвостих земноводних, які мають характерні кісткові вирости у роті, подібні на ікла. Крім трисантиметрового тіла, особливістю нового виду є поведінка самців — вони захищають відкладену самками ікру до появи на світ пуголовків, що є рідкісним явищем у жаб. Про відкриття повідомляє Live Science, а стаття з описом опублікована у журналі PLOS ONE.

Самці Limnonectes phyllofolia захищають ікру. Jeffrey H. Frederick et al. / PLOS ONE, 2023

Самці Limnonectes phyllofolia захищають ікру. Jeffrey H. Frederick et al. / PLOS ONE, 2023

Наскільки малий і як розмножується новий вид жаб?

Описаний вченими Каліфорнійського університету та їхніми індонезійськими колегами новий вид — Limnonectes phyllofolia — сягає у довжину всього 3 сантиметри, тоді як серед представників роду ікластих жаб (Limnonectes) є і 26-сантиметрові види. Але крім рекордно малих розмірів, вид вирізняється розмноженням. Якщо більшість інших жаб відкладають ікру у струмки та болотисті водойми, щоб захистити її від висихання, то L. phyllofolia — на покриті мохом камені, листя папороті та молодих дерев. Від зневоднення ж пуголовків захищають батьки. Самці обіймають кладки і при цьому покривають їх слизовим секретом зі шкіри, який запобігає втраті вологи, а також проникненню патогенів до ікри. Водночас самки все одно відкладають ікру поблизу води, приблизно на рівні 1-2 метрів над нею, тому щойно вилуплені пуголовки одразу падають у свою стихію. Імовірно, така стратегія розмноження й посприяла малим розмірам жаби: виводячи потомство далеко від конкурентів та у більшій безпеці від хижаків, тварини не мали потреби виростати великими й більш загрозливими.

  • Деякі види жаб, як-от короткоголові, добилися ще більшої мініатюризації з довжиною тіла менш як 2 сантиметри. Однак за цю малість вони заплатили порушенням координації.