Нагрітий на Місяці модуль місії «Аполлон-17» викликав локальні місяцетруси

Нагрівання конструкції посадкового модуля місії «Аполлон-17», яка сіла на Місяці у 1972 році, спровокувало крихітні місяцетруси, які зареєструвала мережа сейсмометрів. Джерело записаних понад 50 років тому сигналів вдалося визначити завдяки повторному аналізу з використанням машинного навчання, розповідає сайт Каліфорнійського технологічного інституту. Стаття науковців опублікована у журналі Geophysical Research: Planets.

Посадковий модуль космічного корабля «Аполлон», який лишився на Місяці після відльоту астронавтів на Землю. NASA

Посадковий модуль космічного корабля «Аполлон», який лишився на Місяці після відльоту астронавтів на Землю. NASA

Як модуль спровокував місяцетрус?

Оскільки на Місяці нема атмосфери, супутник переживає різкі зміни температури: від -133 градусів Цельсія вночі та до 120 градусів Цельсія вдень. Це провокує стискання й розширення кори, які можуть зареєструвати сейсмометри. І щоб краще дослідити пов'язані з теплом місяцетруси, астрономи місії «Аполлон-17» розгорнули на поверхні супутника чотири сейсмометри, що за вісім місяців записали тисячі сигналів. Повторно проаналізувавши їх, науковці з Каліфорнійського технологічного інституту виявили, що деякі ранкові сейсмічні сигнали відрізнялися від вечірніх.

Аналіз дозволив визначити джерело сигналів — ним назвали посадковий модуль, залишений астронавтами «Аполлона-17», що знаходився у кількох сотнях метрів від сейсмометрів. На думку вчених, під впливом тепла конструкція модуля розширювалася, як і поверхня Місяця, що провокувало вібрації.

Сейсмічні сигнали, викликані нагріванням модуля. Civilini et al. / Geophysical Research: Planets, 2023

Сейсмічні сигнали, викликані нагріванням модуля. Civilini et al. / Geophysical Research: Planets, 2023

Чим корисне виявлення цих сигналів?

Науковці вважають, що найімовірніше, й інші апарати, залишені на Місяці, піддаються такому впливу тепла, яке могли б зареєструвати достатньо чутливі сейсмометри, як були у місії «Аполлон-17». Звісно, такий місяцетрус зовсім не відчутний, навіть якщо стояти на Місяці, однак отримані дослідниками дані допоможуть враховувати цей ефект у вимогах до матеріалів апаратів, які відправляться на супутник. Вчені сподіваються, що їхнє відкриття допоможе планувати майбутню програму із висадки на Місяць астронавтів «Артеміда».

  • Новіший місяцетрус вдалося зареєструвати індійському посадковому модулю «Вікрам», що прибув на Місяць наприкінці цього серпня.