Надувна 3D-друкована рука навчилася хапати без електроніки

Надрукована на 3D-принтері м'яка роборука зуміла схопити, втримати та відпустити предмети, не маючи при цьому жодних електронних компонентів. Вона працює за рахунок стисненого повітря, яке вивільнюється, коли предмет торкається пальців руки. Про розробку американських й нідерландських інженерів розповідає видання New Atlas.

При дотику, предмет торкається активатора, який відкриває один з клапанів у руці, що впускає у неї повітря та дає обхопити річ. JacobsSchoolNews / YouTube

При дотику, предмет торкається активатора, який відкриває один з клапанів у руці, що впускає у неї повітря та дає обхопити річ. JacobsSchoolNews / YouTube

Як рука обходиться без електроніки?

М'яка робототехніка вважається ідеальним рішенням, якщо роботам потрібно взаємодіяти з крихкими предметами чи людьми. Зазвичай для таких роботів інженери використовують пневматичні актуатори через простоту механізму та керування, однак дослідникам з Каліфорнійського університету в Сан-Дієґо спільно з нідерландськими колегами вдалося ще більше спростити конструкцію свого робота, уникнувши використання електромоторів чи контролерів для керування ним.

За допомогою 3D-принтера вчені за один етап надрукували полімерну руку з двома пальцями-захопленнями, всередині яких розмістити два клапани, що відповідають за стискання і розтискання захоплення. Джерелом повітря для руки слугує резервуар, під'єднаний через шланг. Коли руці треба щось схопити, при дотику відкривається один з клапанів, який запускає стиснене повітря у пальці, що змушує їх розширюватися і стулятися, обхоплюючи річ. Якщо ж її треба відпустити, рука має повернутися горизонтально так, щоб вага предмета натиснула на активатор іншого клапана, який випустить повітря назад у резервуар та вивільнить предмет. Як відзначають розробники, досі подібні конструкції не дозволяли і захоплювати, і відпускати предмети, у межах однієї конструкції.

Презентація роботи руки. JacobsSchoolNews / YouTube

Раніше ми розповідали про м'якого робота на чотирьох надувних ніжках, який також обходиться без жодного електронного елемента, використовуючи лише повітря і механічні датчики перешкод на хвостику.