На поверхні астероїдів Головного поясу вперше виявили молекули води

Одразу два астероїди стали першими відомими астероїдами із Головного поясу, на яких виявили молекули води. H20 на поверхні астероїдів Ірида і Массалія знайшла обсерваторія SOFIA. Її відкриття свідчить, що якщо попри близькість до Сонця ці астероїди вберегли на поверхні воду, то раніше такі ж астероїди могли доставити її на Землю, розповідає Science Alert. Стаття про відкриття опублікована у журналі The Planetary Science Journal.

Обсерваторія SOFIA й художнє зображення астроїда Ірида, на поверхні якого знайшли воду.  NASA / Carla Thomas / Southwest Research Institute

Обсерваторія SOFIA й художнє зображення астроїда Ірида, на поверхні якого знайшли воду. NASA / Carla Thomas / Southwest Research Institute


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Про що свідчить знайдена вода?

Залежно від того, наскільки далеко від Сонця формувалися астероїди на початках зародження нашої Сонячної системи, змінюється і їхній склад. І якщо астероїди із поясу Койпера, що за орбітою Нептуна, багаті на кригу, то у Головному поясі астероїдів, що лежить між Марсом і Юпітером, астероїди сухі. Вода на них може бути, але переважно у вигляді її складових: гідроксильних сполук (OH) чи водню, що заховані всередині порід. Тепер же, коли SOFIA знайшла саме H20 на поверхні Іриди й Масалії — «сухих» астероїдах Головного поясу — уявлення про ці тіла може змінитися.

Дані обсерваторії підказують, що вміст молекул води на досліджених астероїдах складає приблизно 450 мікрограмів на грам речовини астероїда. Імовірно, ця вода збереглася на них ще з перших етапів еволюції Сонячної системи, але не встигла зникнути через випаровування або зіткнення. Астрономи вважають, що якщо вдалося виявити воду на цих двох астероїдах, то цілком імовірно, що вона є і на інших — потрібно лише націлити на них більш потужні телескопи. Тоді науковці зможуть отримати повніше уявлення про розподіл води у Сонячній системі і, можливо, дізнаються, звідки вона потрапила на Землю.

  • Як би вода не потрапила на Землю, вона, як виявили науковці, старша за Сонце. Спостереження за молодою зіркою підказали, що вода біля світил з'являється ще на етапі їхнього формування, приходячи з міжзоряного середовища.