На орбіті зорі-ротатора відшукали гарячий юпітер

Команда астрономів відшукала гарячий юпітер на близькій орбіті до зірки, що обертається навколо своєї осі зі швидкістю 35,1 кілометра на секунду. Зірку віднесли до жовто-білих карликів, а з такою швидкістю обертання її можна класифікувати як швидкого ротатора. Планета, що обертається навколо, володіє масою майже як три Юпітери та, імовірно, мігрувала до зірки через її протопланетний диск. Про своє відкриття вчені повідомили у препринті, опублікованому на arXiv.

NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Що за зірка-ротатор?

За допомогою космічного телескопа TESS, а також наземних обсерваторій, зокрема Minerva-Australis, астрономи відкрили екзопланету навколо жовто-білого карлика TOI-778, що знаходиться на відстані 528 світлових років від нас. TOI-778 володіє масою у 1,4 Сонця та радіусом як 1,6 радіуса Сонця. Ефективну температуру зорі оцінили в приблизно 6 715 кельвінів, а вік — у 1,95 мільярда років. TOI-778 належить до зірок швидких ротаторів — швидкість її обертання навколо власної осі складає 35,1 кілометра на секунду.

Яку планету відкрили?

Кожні 4,63 доби навколо зорі обертається планета масою у 2,8 маси Юпітера та радіусом в 1,37 радіуса Юпітера. TOI-778b астрономи віднесли до гарячих юпітерів, хоча і відзначили, що планета дещо роздута відносно подібних до себе за масою планет. Утворитися так близько до зірки TOI-778b не могла, тому астрономи вважають, що вона пережила міграцію та здобула свою орбіту, пройшовши через протопланетний диск батьківської зорі.

Гарячі юпітери є легкою ціллю для астрономів, оскільки вони обертаються дуже близько до своїх світил. Втім, вчені досі сперечаються про механізми появи газових гігантів на таких коротких орбітах. Ми розповідали, як шлях, який пройшла планета, астрономи намагалися відтворити за хімічним різномаїттям її атмосфери. Крім того, гарячі юпітери вдвічі частіше зустрічаються у системах, що колись були частиною щільних зоряних скупчень, що на думку астрономів, також може впливати на їхню наближеність до зірки через збурення навколишнього середовища.