На околицях Стоунхенджу виявили 3 700-річні інструменти для золота

Британські археологи дослідили кам'яні й металеві артефакти віком близько 3 700 років, знайдені більш ніж 200 років тому в кургані поблизу Стоунхенджу. Новий підхід до вивчення свідчить, що вчені мають справу з набором інструментів, який використовувався для оброблення золота. Результати опубліковані в журналі Antiquity.

Один із вивчених кам'яних інструментів з мікрослідами зносу. Rachel Crellin et al. / Antiquity, 2022

Один із вивчених кам'яних інструментів з мікрослідами зносу. Rachel Crellin et al. / Antiquity, 2022

Що це за інструменти?

Усього за кілька кілометрів від Стоунхенджу розташований курган Аптон-Ловелл G2a. Його розкопали ще 1801 року, знайшовши у ньому захороненими двох людей. Одна з них лежала, тоді як іншу поховали у сидячому положенні над нею. Разом із першим тілом було багато збережених артефактів, серед яких кам'яні інструменти, мідне шило, бойові сокири, бивні кабанів та кістяне намисто. За знахідками вік кургану датували 1850-1700 роками до нашої ери, що відповідає бронзовій добі. Однак вони не вказали на рід зайнятості людини, яку поховали з таким скарбом. Припускалося, що вона була зі знаті, шаманом чи золотарем. Останнє дослідження інструментів, проведене вченими Лестерського університету та Університету Саутгемптона вказує, що померла людина таки оброблювала золото, однак ця версія не виключає інші.

Чому вважають, що інструменти були для оброблення золота?

Науковці піддали аналізу кам'яні та металеві артефакти з кургану, зокрема, ретельно роздивившись їх під сканувальним електронним мікроскопом на найменші сліди зносу. З'ясувалося, деякі округлі камені використовувалися у ролі ковадл або молотків, для ударяння ними або об них твердих матеріалів. На п'ятьох артефактах знайшлися сліди золота, датовані тим же часом, що й самі інструменти. Інші камені виконували роль абразивів для згладжування дерев'яних чи металевих предметів, інструментів для подрібнення та змішування червоних і коричневих пігментів. Мідним шилом оброблювали матеріали середньої щільності.

Вчені вважають, що такий набір інструментів найкраще відповідає технології роботи з листовим золотом, на який наносили складні візерунки і яким прикрашали інші предмети з міді, дерева, бурштину, сланцю чи гагату. Жодних слідів плавлення не знайшли, натомість аналіз вказує, що кам'яні інструменти могли використовувати й для власне виготовлення листового золота.