На Місяці вперше знайшли граніт. Він свідчить про минулий вулканізм

На Місяці знайшли вулкан, який вивергався 3-3,5 мільярда років тому — його сліди, поклади граніту, виявили китайські апарати Чан'е-1 і Чан'е-2. Досі гранітних порід, які свідчать про тривалу вулканічну активність, за межами Землі не знаходили, пишуть науковці у статті, опублікованій у Nature. Про дослідження коротко розповідає американський Інститут планетарних наук.

Температурна мапа регіону Комптон–Бельковича. Matthew Siegler, PSI.

Температурна мапа регіону Комптон–Бельковича. Matthew Siegler, PSI.

Про що говорить відкритий граніт?

Найбільш очевидними рисами нашого супутника, які свідчать про вулканізм у його минулому, є темні і гладкі рівнини, звані місячними морями, що являють собою давні лавові поля, утворені внаслідок плавлення порід мантії. Втім, на Місяці майже не знаходили слідів тривалого вулканізму, як-от на Землі, якому сприяє тектоніка плит. Зокрема на неї могли б вказати гранітні породи, які вимагають багатоетапних процесів плавлення та фракціонування порід.

За межами Землі у Сонячній системі граніти знаходили лише у невеликій кількості, однак американським науковцям з Інституту планетарних наук спільно з колегами вперше вдалося виявити значні поклади гранітного батоліту на Місяці.

Спостереження у мікрохвильовому діапазоні за регіоном Комптон–Бельковича на зворотному боці Місяця виявили тепловий потік у близько 180 міліватів на квадратний метр, що приблизно у 20 разів вище за середню температуру нагір'їв на Місяці. Джерело тепла має діаметр у приблизно 50 кілометрів.

Область Комптон–Бельковича вважається частиною давнього вулканічного комплексу, на що вказують значні концентрації торію, який кристалізувався з магми. Але відкриття дослідників свідчить, що в області Комптон–Бельковича могла існувати вулканічна мережа з каналів і камер, якими протікала магма. Остигаючи під поверхнею, вона утворила батоліти, схожі на ті, які можна знайти на Землі, але які досі не спостерігали на Місяці.

Раніше ми розповідали, як за зразками базальтів з Місяця, які привіз апарат «Чан'е-5», планетологи дійшли висновку, що лава виливалась на поверхню супутника ще два мільярди років тому.