Американські інженери показали прототип м'якого робота, який реагує на тепло і може рухатись назустріч його джерелу, подовжуючи тіло. За задумом вчених, його можна використовувати у пошуково-рятувальних операціях та навіть для допомоги пожежникам. Рух роботу забезпечує нагрівання рідини в його сегментах, які розширюючись та стискаючись, змушують робота вивертатися та повзти. Деталі свого пристрою вчені описали у препринті, доступному на arXiv.
Навіщо потрібен такий робот?
Однією з сфер інтересів інженерів сьогодні стала м'яка робототехніка — область на стику інженерії та матеріалознавства, що розглядає створення роботів, які не мають жорстких конструкційних елементів та створюються з м'яких і піддатливих матеріалів. Вони набагато менш вибагливі до умов роботи, а до дії їх можуть приводити хімічні реакції, внутрішній тиск та навіть зовнішні подразники, як наприклад, магнітні поля або тепло.
На останньому варіанті зупинилася команда вчених з університету Каліфорнії з метою створити недорогого робота, який би не потребував контролерів руху та керування оператором. Реагуючи на тепло, він тягнутиметься до його джерела завдяки хімічним реакціям у тілі. Призначення своїй розробці науковці бачать у роботі, наприклад, для пошуку залишків вогню у пожежних операціях, адже роботу достатньо лише відчути тепло, щоб відреагувати, не вимагаючи складної системи датчиків.
Як робот реагує на тепло?
по суті робот являє собою складчастий пневматичний м'яз, що рухається завдяки об'ємному розширенню сегментів. Це відбувається завдяки охолоджувальній рідині всередині, що має температуру кипіння в 34 градуси Цельсію. Наближаючись до джерела тепла, робот реагує на нього, надуваючись, але сегментованість дає йому змогу робити це нерівномірно, що забезпечує рух. За словами експериментаторів, можна використовувати різні речовини у сегментах робота, щоб забезпечити різні рухові вміння. У випробуваннях робот зміг навіть обійти невеликі перешкоди, хоч і рухався дуже повільно.
Теплолюбна м'яка робототехніка
🤖Наприклад, магнітний робот може від тепла розплавитися, витекти з пастки, а потім застигнути назад у потрібну форму
✌️А м'яка роборука при нагріванні починає рухати пальцями та може хапати ними навіть такі тендітні предмети, як ікринки
📃Нагрівання також перетворює гнучкого оригамі-робота з колісного на дрон