Мурашиний мед пригнітив небезпечні для людини бактерії та гриби

Мед австралійських медових мурах Camponotus inflatus пригнічує ріст золотистого стафілокока, який активно набуває стійкості до наявних антибіотиків, а також патогенних грибів Cryptococcus та Aspergillus, показує дослідження австралійських біологів. Утім, про антимікробну дію мурашиного меду вже багато століть знали корінні австралійці, пише сайт журналу Science. Відповідне дослідження меду опублікували у журналі PeerJ.

Наповнені медом мурахи Camponotus inflatus. Danny Ulrich / Science

Наповнені медом мурахи Camponotus inflatus. Danny Ulrich / Science

Що за мурашиний мед?

Медові мурахи характеризуються тим, що утворюють мед, який накопичують у своєму черевці як запас їжі для колонії. На відміну від бджолиного меду, мурашиний утворюється не з нектару квітів, а з цукристих випорожнень попелиць, які випивають мурахи. Їхній солодкувато-терпкий мед здавна використовували представники корінних племен в Австралії для лікування інфекцій, поїдаючи їх разом із комахами або обробляючи ним рани. Прагнучи дослідити властивості мурашиного меду, вчені Сіднейського університету та Університете технологій у Сіднеї відібрали близько 40 наповнених медом мурах в австралійській пустелі та доставили їх у лабораторію.

Як показав себе мед мурах?

Досліди показали, що мурашиний мед успішно знищує золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus), який є поширеним збудником бактеріальних інфекцій у людей і стає нечутливим до сучасних антибіотиків. Також рідина виявилася високоактивною проти грибів Cryptococcus та Aspergillus, деякі види яких спричиняють у людей важкі захворювання, зокрема уражають легені.

Схожу протимікробну дію має і бджолиний мед, однак механізм його дії відрізняється. Так, продукт бджіл ефективний проти більшої кількості мікробів, у тому числі проти кишкової палички (Escherichia coli), яка виявилася стійкою до меду мурах. Детальніше вивчення мурашиного меду може допомогти у створенні нових, ефективних антимікробних препаратів.