Мурахи показали потенціал у ролі заміни пестицидів

Вчені з Бразилії, Іспанії та США провели метааналіз стосовно впливу мурах на урожайність культурних рослин. Вони дійшли висновку, що присутність цих комах із часом збільшує урожай культур, що вирощуються під затіненням, і зменшують пошкодження, спричинені шкідниками. Через це їх розглядають як потенційну заміну або доповнення хімічним пестицидам. Дослідження опубліковане в журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Shannon Potter / Unsplash

Shannon Potter / Unsplash

Що не так із пестицидами?

Пестициди допомагають збільшити урожайність сільськогосподарських рослин, але водночас несуть загрозу для комах-запилювачів і занепокоєння про можливий їх вплив на людське здоров'я. А до того ж серед шкідників поширюється стійкість до наявних засобів боротьби з ними. Через це зростає увага до біологічних методів контролю шкідників, коли один вид використовується для знищення іншого. Вчені з Державного університету Уберландії і їхні колеги зі США та Іспанії подумали, що вдалою заміною хімічним пестицидам можуть бути мурахи.

Чому мурахи?

Мурахи є однією із найбільш розповсюджених і численних груп тварин, а крім цього — невибагливі хижаки для багатьох членистоногих. Зокрема, вони можуть контролювати чисельність шкідників. Тому автори нової роботи хотіли з'ясувати, наскільки мурахи годяться у ролі пестицидів і як заміна їм. Для цього вони проаналізували 28 наукових досліджень із 15 країн, присвячених вивченню взаємозв'язку мурах, культурних рослин та урожаю.

Наскільки вдала ідея з мурахами проти шкідників?

Присутність мурах дозволяла зменшити пошкодження рослин шкідниками із ряду Двокрилих та Лускокрилих. У деяких випадках мурахи навіть виявилися такими ж або кращими за дієвістю, ніж пестициди, при менших витратах, зазначається у статті. Але особливо ефект стосувався затінених рослин, які зростають в умовах, що забезпечують більше біорізноманіття середовища (окрім рослин, що виробляють привабливу для мурах медвяну росу). У такому разі присутність мурах корелювала також з урожайністю, причому ефект із часом зростав. Тому автори пропонують частіше звертатися до технології затіненого вирощування рослин, сприяючи процвітанню мурах. У наступних дослідженнях слід буде звернути увагу на інший можливий вплив мурах на сільське господарство та визначити, як він залежить від конкретних видів цих комах.