Муміфікований 5 000 років тому Етці виявився темношкірим лисіючим чоловіком

Чоловік, що жив приблизно у 3 350-3 120 роках до нашої ери і чиє тіло, відоме як Етці, збереглося муміфікованим в альпійських льодовиках, виявився власником темнішої, ніж у сучасних європейців, шкіри. На це вказав генетичний аналіз його решток, який також виявив у Етці гени, пов'язані з чоловічим облисінням. Дослідження опубліковане у журналі Cell Genomics.

Мумія Етці. Andrea Solero / AFP / Getty Images

Мумія Етці. Andrea Solero / AFP / Getty Images

Хто такий Етці?

Муміфіковане в кризі тіло чоловіка знайшли ще 1991 року на сході Італії в регіоні Ецтальських Альп, за назвою яких його прозвали Етці, або Еці. Вивчення вказали, що вік решток складає близько 5 350-5 120 років, що робить їх найстарішою зі збережених крижаних мумій. З того часу провели багато досліджень крижаної людини, встановивши, що вона була невеликого зросту в 150 сантиметрів та померла у віці близько 45 років. Науковці Музею археології Південного Тіролю навіть створили реконструкцію зовнішнього вигляду Етці за життя, представивши його низьким світлошкірим та світловолосим чоловіком. Утім, новий генетичний аналіз вчених Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка та Інституту вивчення мумій змушує переглянути уявлення про вигляд крижаного чоловіка.

Реконструкція зовнішнього вигляду Етці за життя, представлена у Музеї археології Південного Тіролю. Ochsenreiter / Museo archeologico dell'Alto Adige

Реконструкція зовнішнього вигляду Етці за життя, представлена у Музеї археології Південного Тіролю. Ochsenreiter / Museo archeologico dell'Alto Adige

Як виглядав Етці насправді?

Дослідникам вдалося проаналізувати більш ніж 90 відсотків геному Етці. Так вони виявили, що рід чоловіка походить на 90 відсотків від анатолійських землеробів, які мігрували з території сучасної Туреччини близько 8 000 років тому. Це більше, ніж у його європейських сучасників, та суперечить попереднім уявленням, що Етці має степове походження. Решта геному, найімовірніше, походить від популяції мисливців-збирачів на заході Європи. Ці результати вказують, що популяція Етці могла прибути безпосередньо з Анатолії, після чого мала лише обмежені контакти з місцевими групами.

Не менш неочікуваним виявилося те, що шкіра Етці була набагато темнішою, ніж у теперішніх європейців. Він мав карі очі, чорне волосся та, імовірно, облисіння за чоловічим типом, а також схильність до ожиріння та метаболічних розладів, зокрема діабету 2 типу. Ці відкриття узгоджуються з такими збереженими рисами мумії як темна шкіра та відсутність волосся на голові.