Мозок використав різні нейрони для лічби до чотирьох і до дев'яти

Лічба до чотирьох та до дев'яти забезпечується різними системами нейронів у мозку, показало дослідження німецьких науковців. Причому при спостеріганні кількостей від 1 до 4 активуються різні групи нейронів, а при більших числах — їхні сукупності. Це може пояснити, чому людям легше дається визначити кількість об'єктів, коли їх менш як п'ять, пише сайт журналу Nature з посиланням на статтю у Nature Human Behaviour.

Crissy Jarvis / Unsplash

Crissy Jarvis / Unsplash

Що не так із лічбою?

Протягом більш ніж століття вчені знали, що люди легко визначають кількість об'єктів з першого погляду, якщо їх менше п'яти. Однак зі збільшенням кількості успішність суттєво знижується, чому спробували знайти пояснення і науковці Тюбінгенського університету та Боннського університету. Вони простежили за мозковою активністю 17 добровольців у той час, як ті дивилися протягом пів секунди на 0-9 точок на екрані й намагалися вгадати, парну чи непарну кількість об'єктів побачили. Як з'ясувалося, у мозку є окремі нейрони, які активізуються конкретно при спостереженні одного, двох, трьох і чотирьох об'єктів. Наприклад, одні активуються лише при спогляданні трьох точок і жодної іншої кількості. Однак при спостеріганні більш ніж чотирьох об'єктів, нейрони менш специфічні. Вони реагували як на число, до якого найбільш чутливі, так і на сусідні. Наприклад, при спостеріганні восьми точок, активізувалися нейрони, найбільш чутливі до восьми, а також частково й ті, що більш чутливі до семи і дев'яти. Це може пояснити, чому люди більш схильні помилятися при визначенні кількості більш як чотирьох об'єктів.

  • Подібне вміння мають і бджоли, у яких і мозку у звичному для нас розумінні немає. Вони рахують до чотирьох, відрізняють парні кількості від непарних та подумки вишикують числа у числову лінію зліва направо.