Мозочок допоміг запам'ятати позитивні й негативні епізоди

Швейцарські науковці з'ясували, що у запам'ятовуванні емоційний переживань свою роль відіграє мозочок — структура, яка зазвичай відома за контроль рівноваги й рухів. Такого висновку дійшли вчені, коли проаналізували активність мозку майже півтори тисячі добровольців, про що написали в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Мозочок (його частина позначена червоним) взаємодіє з різними частинами кінцевого мозку (зелені) під час закарбовування емоційних епізодів. MCN, University of Basel

Мозочок (його частина позначена червоним) взаємодіє з різними частинами кінцевого мозку (зелені) під час закарбовування емоційних епізодів. MCN, University of Basel

Чим цікавилися автори дослідження?

Емоційно насичені події запам'ятовуються краще, ніж нейтральні. І це раціонально, оскільки для виживання кориснішим є пам'ятати про небезпечні ситуації, щоб у майбутньому їх уникати, й приємні, щоб їх повторити. Хоча гіпокамп є основною структурою, яка забезпечує запам'ятовування, відомо, що у закарбовуванні емоційних епізодів вагомий внесок робить активність амигдали — частини мозку, яка відповідає за регуляцію емоцій. Утім, деякі дослідження, у яких спостерігали за мозковою активністю людей і тварин, наводять на думку про роль у процесі контролю емоцій та запам'ятовування й мозочка — відділу головного мозку, який найбільш відомий за координацію рухів. Вчені з Базельського університету взялися це дослідити.

Яка ж роль мозочка у запам'ятовуванні емоційних епізодів?

У пошуках відповідей дослідники проаналізували записи активності мозку людини, отримані під час функціональної магнітно-резонансної томографії 1 418 учасників. Під час сканування добровольцям демонстрували зображення з позитивним, негативним або нейтральним емоційним забарвленням, а через 20 хвилин перевіряли, як добре вони їх запам'ятали.

Очікувано, картинки, що викликали в учасників емоцію — позитивну чи негативну — краще запам'ятовувалися. Що цікаво, у цих випадках також спостерігали збільшену активність мозочка. Під час покращеного запам'ятовування він, зі свого боку, демонстрував посилену функціональну комунікацію з окремими ділянками кінцевого мозку, зокрема отримував сигнали від поясної звивини, яка теж бере участь у формуванні та обробленні емоцій. Виявлення залученості мозочка до запам'ятовування емоційних епізодів може допомогти в лікуванні низки психічних розладів, наприклад, основаних на негативних переживаннях, як-от посттравматичний розлад.