Модифіковані стовбурові клітини подовжили життя мишам

Генетично модифіковані стовбурові клітини з кісткового мозку перешкодили розростанню ракових пухлин та посприяли здоровішому старінню мишей. Змінені клітини також подовжили тваринам життя на 20 відсотків, повідомляють тайванські науковці у препринті дослідження на сайті bioRxiv.

Alamy

Alamy

Як модифікували клітини?

Експериментуючи з піддослідними мишами, науковці Тайбейського медичного університету створили лінію тварин із мутацією у гені білка EKLF, який експресується у різних клітинах крові, включно з клітинами-попередниками, регулюючи кровотворення. Спостереження показали, що такі миші менш схильні до раку, у порівнянні зі звичайними родичами. З віком лише у 12 відсотків із них розвинулися пухлини, тоді як у групі звичайних мишей таких було 75 відсотків. Окрім того, ці тварини виявилися суттєво стійкішими до розростання пухлин, які їм імплантували науковці.

Приблизно такого ж протиракового ефекту досягли вчені, коли пересадили модифіковані стовбурові клітини кісткового мозку контрольним, немодифікованим мишам. Ці тварини перейняли стійкість до пухлин, навіть у тому разі, коли донорські клітини крові замінили лише 20 відсотків власних. Окрім того, вони прожили на п'ять місяців довше, що рівнозначно подовженню тривалості життя приблизно на 20 відсотків. Після трансплантації стовбурових клітин у крові мишей у процесі старіння відмічали нижчі рівні сполук, пов'язаних із запальними захворюваннями та автоімунними порушеннями, що могло й зумовити подовження життя, припускають автори. Якщо у наступних дослідах підхід виявиться безпечним і так само дієвим, можливо, це посприяє його випробуванню на людях як протиракова або противікова терапія. У такому разі від пацієнтів можна було б забирати частину стовбурових клітин кісткового мозку, модифікувати та повертати назад в організм.

Для чого у медицині вже використовують стовбурові клітини людей, читайте у нашому розборі.