Міжпланетна станція «Марс Експрес» показала деталі «котячих подряпин» Марса

Міжпланетна станція «Марс Експрес» роздивилася на Марсі в деталях «борозна Нілі» — систему вузьких глибоких западин-траншей, що на знімках нагадують котячі подряпини. За зображеннями від станції науковці змогли краще оцінити особливості рельєфу регіону. А поєднавши фото з топографічними даними, дослідники згенерували відео, за яким «подряпини» можна роздивитися, немов пролітаючи на Марсі над ними. Відео опублікувала Європейська космічна агенція (ESA).

Міжпланетна станція «Марс Експрес» показала деталі «котячих подряпин» Марса. ESA / YouTube

На що у «подряпинах» варто звернути увагу?

«Подряпини», які видно на відео, насправді сягають вглиб на кілька сотень метрів, й простягаються на довжину сотень кілометрів. Вважається, що вони з'явилися щонайменше 3,5 мільярда років тому, коли Марс пережив потужне зіткнення з астероїдом. Зіткнення утворило кратер діаметром у 1,5 тисячі кілометрів, що зараз має назву рівнина Ісіди, а поруч через осідання кори з'явилися розломи ґрунту — «борозна Нілі». Знімки «Марс-Експрес» підтверджують зв'язок розломів з рівниною Ісіди, показуючи, як вони поширюються вздовж східного краю кратера. Це ж фахівці ESA зобразили й на відео.

Крім деталей ударного минулого Марса, «котячі подряпини» можуть розповісти й про час, коли на планеті була вода. Виявилося, на поверхні регіону знаходяться сполуки кальцію та глинисті речовини, які є свідченням існування рідкої води у минулому. Тому «борозна Нілі» дотепер лишаються одним важливих регіонів Марса для досліджень.

  • Раніше завдяки «Марс-Експрес» з'явилася можливість «політати» над ще одним незвичайним районом Марса — Лабіринтом ночі, що є одним найбільшим на планеті лабіринтом з каньйонів і дюн.