Мишей наділили людським імунітетом через пуповинну кров

Біологи наділили мишей людським імунітетом, ввівши їм людські імунні клітини з пуповинної крові, а тоді протестували імунну відповідь таких мишей на збудники людських хвороб. У результаті отримали мишей, які виробляють людські антитіла, тобто мають подібний до людського імунітет. Це допоможе у розробці вакцин та ліків від автоімунних захворювань. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Immunology.

UT Health

UT Health

Навіщо науковцям миші з людським імунітетом?

Автоімунні захворювання, такі як ревматоїдний артрит та цукровий діабет першого типу, вражають тисячі людей по всьому світу, але їх лікування часто обмежується загальним пригніченням імунної системи, що робить організм вразливим до інфекційних хвороб. Допомогти з розробкою лікування могли б дослідження на тваринах, але їхня імунна система працює по-іншому, і препарати, які допомагають тваринам, не завжди працюють на людях.

Існуючі моделі мишей з подібним на людський імунітетом мають обмеження у здатності моделювати людську імунну відповідь, особливо вироблення антитіл. Щоб це змінити, фахівці з Наукового центру охорони здоров’я Техаського університету в Сан-Антоніо дослідили можливість створення модельних мишей, які могли б краще імітувати людську імунну відповідь, що є важливим для вивчення інфекційних захворювань та розробки вакцин.

Які риси людського імунітету вдалося передати мишам?

Для надання мишам людського імунітету науковці використали імунодефіцитних мишенят, тобто таких, які нездатні до самостійної імунної відповіді. Їм пересадили попередники імунних клітин з людської пуповинної крові, а тоді стимулювали їхній розвиток за допомогою гормону естрадіолу — аналога людського естрогену. Цю клітинну лінію назвали THX.

Під впливом гормону в мишей THX виробилися подібні до людських імунні клітини, зокрема Т- та В-лімфоцити, а також нейтрофіли, тобто клітини як специфічної, так і неспецифічної імунної відповіді. Крім цього, у них розвинулися лімфатичні вузли та клітини тимусу — органів, у яких розвиваються імунні клітини. Змін зазнала навіть кишкова мікрофлора мишей, склад якої наблизився до людського.

Далі мишам THX робили щеплення від COVID-19 та інфекції бактерією Salmonella, що дозволило цим мишам пережити повторне інфікування. У відповідь на інфекцію миші виділяли людські антитіла трьох з п’яти класів, що свідчить про адекватну імунну реакцію на патоген. Також мишей використали для моделювання людського автоімунного захворювання системний червоний вовчак, що в майбутньому допоможе в його лікуванні.

Як використовуватимуть нових мишей?

Створення мишачої лінії THX, яка здатна до імунної відповіді, максимально подібної на людську, допоможе у розробці ефективних методів лікування порушеної імунної відповіді — автоімунних захворювань або, навпаки, імунодефіцитності, наприклад, спричиненої ВІЛ/СНІД. Також це дозволить швидше тестувати вакцини та виявляти ті, які викликають неадекватну імунну реакцію. Врешті-решт, на мишах THX можна буде досліджувати реакції відторгнення трансплантованих органів, у яких також залучена імунна система.

  • А про те, чому мишей взагалі використовують для досліджень людських хвороб та які ще це має обмеження, ми розповідали у нашому матеріалі «Про мишей і людей. Чому людські хвороби вивчають на мишах?».