Мініскейтборд допоміг недоношеним немовлятам розвивати моторику

Французькі науковці запропонували розвивати рухові навички недоношених дітей за допомогою медичного мініскейтборду. Дослідження показало, що п'ятихвилинне щоденне тренування з дошкою допомагає краще контролювати рухи, зокрема повзання, зазначається у препринті на medRxiv.

Немовля на медичному мініскейтборді Crawliskate

Навіщо немовлятам скейтборд?

Останніми десятиліттями вдалося суттєво збільшити виживаність серед дуже передчасно народжених дітей — тих, які з'явилися на світ раніше 32 тижня внутрішньоутробного розвитку. Попри це, близько 40 відсотків із них проявляють порушення розвитку моторики і близько 8 відсотків мають дитячий церебральний параліч. Щоб допомогти таким дітям розвивати рухові навички, дослідники Паризького університету створили медичний мініскейтборд, названий Crawliskate. Це невеличка дошка на колесах, до якої прив'язують лежачи на животі дитину таким чином, щоб вона могла відштовхуватися ногами і руками, просуваючися вперед. Така підтримка покликана допомогти дитині у навчанні повзати, що є важливою для подальшого розвитку навичкою, з чим у дуже передчасно народжених бувають проблеми.

Схематичне зображення принципу роботи мініскейтборда Crawliskate. Marie-Victorine Dumuids-Vernet et al. / medRxiv, 2023

Схематичне зображення принципу роботи мініскейтборда Crawliskate. Marie-Victorine Dumuids-Vernet et al. / medRxiv, 2023

Як сприйняли немовлята скейтборд?

Тестування Crawliskate провели за участі 44 дуже передчасно народжених немовлят у віці, що відповідає 37-42 тижню гестації. Протягом восьми тижнів вони щодня п'ять хвилин тренувалися на скейтборді, просто лежали на животі на матраці або ж нічого не робили, окрім як регулярно проходили огляд у педіатра, як це відбувається зазвичай. За розвитком дітей спостерігали протягом року.

Результати показують, що повзання на скейтборді справді сприяє розвитку моторики у передчасно народжених дітей. На скейті вони могли долати відстань до 242 сантиметрів, тоді як самостійно, лежачи на матраці — лише до 13 сантиметрів. Вони помітно краще тримали голову у два місяці, сиділи у шість місяців і повзали самостійно у дев'ять місяців, у порівнянні з дітьми у групі матраца чи без допоміжного втручання. Тож дослідники сподіваються, що їхній метод зі скейтбордом допоможе дітям розвивати моторні навички. Вчені планують далі провести дослідження на більшій кількості учасників, щоб перевірити, чи справді кращі показники, як-от повзання, сприяють ефективнішому навчанню складніших рухів на кшталт ходьби, зокрема у дітей із пошкодженням мозку.


Фото в анонсі: Немовля на медичному скейтборді. Marianne Barbu-Roth, Paris Cité University