Астероїд 2024 PT5, який протягом двох місяців був тимчасовим мінісупутником Землі, почав віддалятися від нашої планети, перебуваючи на відстані близько 3,2 мільйона кілометрів. Хоча астероїд покинув нашу орбіту 25 листопада, він знову наблизиться до Землі в січні 2025 року на відстань приблизно 1,8 мільйона кілометрів. Науковці вважають, що цей об'єкт є уламком Місяця, відкинутим в результаті стародавнього зіткнення супутника з астероїдом. Про астероїд розповіли на сайті NASA.
Траєкторія астероїда (позначений фіолетовим) 2024 PT5 поблизу Землі (блакитна) та Місяця (жовтий). Phoenix7777 / Wikimedia Commons
Як вдалося прослідкувати за рухом астероїда?
Астероїд 2024 PT5 виявили 7 серпня 2024 року за допомогою системи ATLAS, а 29 вересня він став тимчасовим супутником Землі. Такі тимчасові супутники, відомі як мінімісяці, з'являються, коли астероїди потрапляють під вплив гравітації Землі, що дозволяє їм короткочасно обертатися навколо нашої планети. Астероїд належить до групи Аполлонів — навколоземних астероїдів, чия орбіта перетинає земну.
Дослідження траєкторії руху астероїда в момент його відкриття в серпні 2024 року показало, що він не потрапляє на постійну орбіту Землі, а продовжить свій шлях навколо Сонця. Під час свого короткотривалого перебування астероїд не завершив повний оберт навколо Землі, що підкреслює його нестабільну орбіту. Однак науковці встановили, що астероїд 2024 PT5 не тільки повернеться на початку 2025 року, рухаючись із подвоєною швидкістю порівняно з попереднім наближенням, але й знову стане тимчасовим супутником нашої планети у 2055 році. Вивчення таких астероїдів допоможе краще зрозуміти гравітаційний вплив Землі та склад навколоземних об'єктів.
Як астероїди поводяться поблизу Землі
☄️ 24 жовтня 2024 року до Землі наблизилися одразу п’ять потенційно небезпечних астероїдів, однак, на щастя, жоден із них не становив небезпеки.
💥 4 вересня цього року в атмосфері Землі над Філіппінами згорів астероїд, який помітили усього за кілька годин до його входження в атмосферу.
🌎 А у 2022 році астрономи підтвердили статус другого троянського астероїда Землі — він обертається на орбіті нашої планети, перебуваючи позаду неї.