Мікропластик пробрався у давні породи й завадив геологам визначити антропоцен

Частинки пластику проникли у породи, які сформувалися ще до винайдення цього матеріалу, й тепер це ускладнює роботу геологам, які шукають докази початку антропоцену — геологічної епохи, у якій основну роль грає діяльність людини. Мікропластик знайшли на дні всіх трьох озер, які досліджували. Це перша знахідка пластику у давніх породах, пише Nature. Стаття науковців опублікована у Science Advances.

Piero Cruciatti / Anadolu

Piero Cruciatti / Anadolu


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Навіщо геологам пластик?

Безумовно, люди впливають на довкілля: викиди в атмосферу від виробництв, видобуток корисних копалин й розбудова міст. Утім, дотепер геологи не можуть дійти згоди, чи варто вважати цей вплив достатньо вагомим, щоб виділити для нього окрему позначку у геологічній історії Землі. Офіційно, за версією Комісії зі стратиграфії Міжнародного союзу геологічних наук, зараз ми живемо в епоху голоцену. Вона почалася 12 тисяч років тому, коли після льодовикового періоду окреслилися сучасні межі суші й води.

Голоцен вчені виділили зокрема за осадовими відкладеннями, наприклад на дні озер і морів, де видно перехід від умов попередньої епохи, плейстоцену, до голоцену. А от перехід до антропоцену — епохи, де саме людський вплив визначає зміни земних екосистем, — міг би визначити пластик. Наприклад, якби пластикові частинки у породах Землі відображали час його масового поширення. Питанням того, наскільки цей маркер буде точним, зайнялися дослідники Латвійського інституту морської екології.

Де виявили забруднення?

Для свого дослідження вчені обрали три озера у Латвії, які добре досліджені й шари порід у них точно датовані. У всіх трьох водоймах науковці виявили 14 різноманітних видів пластику, зокрема поліамід з нейлону, поліетилен з пластикових пакетів та поліуретан з пінопласту. Найбільше пластику, як і очікувалося, дослідники знайшли у верхніх шарах порід. Але деякі частинки проникли у шари віком у понад як 200 років, хоча пластик почали масово виготовляти лише 75 років тому.

Дотепер не було доказів, що пластик мігрує у глибокі шари порід, й тепер це ставить під сумнів ідею визначати епоху антропоцену саме за цим чинником. Науковці планують нові дослідження, щоб оцінити, що саме змушує пластик мігрувати й де це відбувається найінтенсивніше. Але вже зараз вони вказують, що потрібно розробляти й інші методи оновлення сучасної геохронологічної шкали.

  • Початок антропоцену науковці пропонують проголосити і на Місяці. Вчені порахували, що зараз саме люди грають основну роль у змінах на нашому супутнику через запуски космічних апаратів й космічне сміття.