Міграція рудих вечірниць зазнала змін через потепління

Andy Harmer / Alamy

Andy Harmer / Alamy

Дослідники з Німеччини та України з’ясували, що міграції типових для Європи вечірниць рудих зазнають змін у зв’язку з глобальним потеплінням. Цим тваринам властиві сезонні міграції на великі відстані, пов’язані із зимівлею у тепліших регіонах, але зміни клімату поступово зменшують їхню потребу в переселенні, йдеться у статті вчених у журналі Biology Letters.

Хто такі руді вечірниці?

Вечірниця руда (Nyctalus noctula) - це типовий для Європи вид кажанів. Їм притаманні міграції на відстань понад 1 500 кілометрів від їхнього північного літнього розташування та південного зимового, де вони впадають у сплячку, і навпаки. Але поступово їхнє переселення зазнає змін, оскільки через потепління з'являються райони, комфортні для кажанів цілий рік, тож потреба в міграції для гібернації зменшується, пишуть автори у науковій статті.

Які наслідки можуть бути?

Середня тривалість життя цих кажанів складає лише три роки, а їхня репродуктивна здатність є високою. Завдяки цьому в них спостерігається швидка зміна поколінь. На думку дослідників, це може означати, що вони здатні швидше переходити до коротких міграцій із кожним наступним поколінням. Тому можна припустити, що ці вечірниці зможуть краще адаптуватися до змін клімату.

Що показують дослідження?

Науковці дослідили близько 3 400 рудих вечірниць з їхнього нового зимового пристановища в Україні. Протягом дванадцяти років науковці стежили за перебуванням кажанів. Врешті, вони виявили тенденцію до заснування тваринами зимових колоній, які знаходяться поблизу їхніх північних літніх місць перебування. Колонізацію починають молоді самці, а після того, як вони утворюють стабільні зимові колонії, до них долучаються молоді самки та старші дорослі.

Автори кажуть, що у цьому є й хороші новини, і погані. Цей вид кажанів, схоже, здатний швидко пристосуватися до сучасних темпів потепління, що сприятиме його виживанню. Але невідомо, як із цим впораються інші види, наприклад, які мають більшу тривалість життя, меншу плодючість або не мігрують.