Метеорит на Землі засвідчив наявність гарячої води на Марсі у минулому

Марсіанський метеорит на Землі вказав на існування рідкої води на Марсі, яка у минулому могла бути гарячою, подібно до гідротермальних джерел на Землі. На це вказали особливі мінерали, які могли утворитися лише під впливом гарячої води. Такі результати свідчать, що вода на Марсі існувала вже 4,45 мільярда років тому, практично одразу після того, як планета сформувалася з матеріалу протопланетного диска навколо Сонця. Це відкриття значно змінює наше розуміння раннього Марса, вказуючи на те, що він міг мати умови, схожі з ранньою Землею, що підвищує ймовірність існування життя на ньому в далекому минулому. Статтю опублікували в журналі Science Advances.

Метеорит «Чорна красуня», який вказав на гарячу воду на Марсі. Institute of Meteoritics, UNM

Метеорит «Чорна красуня», який вказав на гарячу воду на Марсі. Institute of Meteoritics, UNM

Як вдалося виявити воду?

Науковці досліджували марсіанський метеорит NWA 7034, більш відомий під назвою «Чорна красуня», який знайшли в пустелі Сахара у 2011 році. У ньому виявили маленьке зерно циркону, мінерали в якому могли утворитися тільки в умовах, коли на планеті була рідка гаряча вода. Для вивчення марсіанського циркону використали методи спектроскопії, які дозволили виявити сліди різних елементів, таких як залізо, алюміній, ітрій і натрій, які могли бути включені в циркон під час його формування в умовах гідротермальної активності планети.

Порівняння з земними цирконами, що утворюються в схожих умовах, дало змогу визначити, що в минулому Марс мав подібні геологічні процеси, що дозволяло воді взаємодіяти з магматичними породами. Марс, як і Земля, ймовірно, отримав воду через бомбардування астероїдами та кометами. Більш ранні дослідження вказували на існування води на Марсі ще 4,1 мільярда років, однак за два мільярди років внаслідок швидкого охолодження та стоншення атмосфери під впливом сонячної радіації планета втратила всю вологу. Однак нові результати свідчать про те, що рідка вода існувала на Марсі ще з початку формування планети. Це відкриття допоможе краще зрозуміти історію формування Марсу.

Що відомо про воду на Марсі

🦠 Ровер «Персеверанс» знайшов на Марсі одразу три потенційні ознаки життя, серед яких сліди рідкої води, органіки та мінерали, які могли утворити мікроорганізми.

💧 Але команда науковців запропонувала інше походження марсіанської органіки — вона могла утворитися через взаємодію води з марсіанськими базальтами.

💦 Також дослідники на основі моделювання припустили, що кора Марса могла всотати від 30 до 99 відсотків усієї води, що у минулому існувала на планеті.