Медики відновили жінці скальп, який повністю зірвало дрилем

Данські хірурги описали клінічний випадок жінки, якій дриль відірвав увесь скальп з голови. Лікарі змогли успішно пришити клапоть назад, завдяки чому пацієнтка швидко одужала й із часом повернула собі не лише волосся, а й чутливість шкіри. Відповідна стаття оприлюднена в BMJ Case Reports.

Пришитий скальп через 12 днів після операції. Christoffer Bing Madsen et al. / BMJ Case Reports, 2023

Пришитий скальп через 12 днів після операції. Christoffer Bing Madsen et al. / BMJ Case Reports, 2023

Що сталося з жінкою?

Лікарі відділення пластичної хірургії Університетської лікарні Оденсе повідомили про складний випадок, що стався з жінкою віком близько 65 років. Вона ремонтувала трактор, коли раптом її волосся захопив колонний дриль — стаціонарний інструмент, з допомогою якого свердлять отвори в різних матеріалах, часто металевих. Швидке обертання свердла зірвало з голови жінки увесь скальп, включно з волосистою частиною голови та бровами, а також відірвало ліве вухо.

Такі травми дуже рідкісні і потенційно загрожують життю людини, але жінка змогла самостійно викликати швидку допомогу. Парамедики помістили відірваний скальп у пакет із льодом, а пацієнтку відвезли до лікарні. По дорозі вона сиділа й була при тямі, а кровотеча самостійно спинилася.

Жінка з відірваним скальпом в кареті швидкої. Christoffer Bing Madsen et al. / BMJ Case Reports, 2023

Жінка з відірваним скальпом в кареті швидкої. Christoffer Bing Madsen et al. / BMJ Case Reports, 2023

Як відновлювали шкіру?

Через дві години жінка, яка не перебувала в критичному стані, потрапила до пластичних хірургів, які зайнялися відновленням її скальпу. Для цього використали клапоть, що його зберегли з місця нещасного випадку медики швидкої. Перед операцією волосся на скальпі коротко обрізали, всі видимі судини обробили протитромботичним препаратом, а голову пацієнтки помили. Лікарі провели мікрохірургічну операцію, зшиваючи маленькі судини скальпа й голови, пришили відірвану половину вуха, та прикріпили сам скальп за допомогою хірургічних кліпс.

Як переживала це сама пацієнтка?

Пацієнтка швидко відновлювалася. Вона не скаржилася на післяопераційний біль, а пришитий клапоть не мав ознак некрозу чи інфікування. Її виписали з лікарні на п'ятий день після операції.

Через шість місяців жінку знову обстежили. У неї чудово відросло волосся, без ділянок алопеції, які часто спостерігаються після пришивання скальпа. Ба більше, у неї відновилася чутливість шкіри голови та частково — функція надчерепної кістки, завдяки якій вона може підіймати брови. Жінка залишилася цілком задоволена і вдячна медикам за лікування.

Пришитий скальп через 6 місяців після операції. Christoffer Bing Madsen et al. / BMJ Case Reports, 2023

Пришитий скальп через 6 місяців після операції. Christoffer Bing Madsen et al. / BMJ Case Reports, 2023

Автори наукової статті сподіваються, що їхній досвід допоможе іншим лікарям, які стикнуться з такою дуже рідкісною, але складною травмою як відрив цілого скальпа. Поки що описано мало таких випадків, тож не існує офіційно визнаного способу лікування стану, і кожна описана лікарями подібна травма має важливе значення.