Медичний барвник виявився потенційним антидотом проти блідої поганки

Китайські дослідники виявили у барвника, що використовується у медичній діагностиці, здатність знешкоджувати небезпечний токсин блідої поганки. У дослідах на мишах використання індоціанового зеленого барвника блокувало токсичну дію грибної отрути та збільшувало виживаність тварин. Сполука може бути ефективним антитоксином для лікування людей при отруєнні блідою поганкою, пишуть автори у журналі Nature Communications.

Amanita phalloides. misspril / Wikimedia Commons

Amanita phalloides. misspril / Wikimedia Commons

Чому це важливо?

Бліда поганка (Amanita phalloides) є надзвичайно отруйним для людини грибом. При споживанні у будь-якому вигляді вона може спричиняти важкі ураження внутрішніх органів і відповідає за 90 відсотків смертей від отруєння грибами. Найбільш небезпечним токсином поганки є альфа-аманітин, проти якого немає специфічної протиотрути через недостатнє розуміння механізму його дії. Але завдяки дослідженню вчених Університету Сунь Ятсена з'явився потенційний антидот.

Яким чином барвник діє проти токсину гриба?

Вчені почали досліди з культурою людських клітин, у яких генетичним редагуванням вимикали різні комбінації генів. Так вони виявили, що клітини, позбавлені гена STT3B, стають невразливими до токсину поганки. З'ясувалося, однойменний білок цього гена потрібний для розвитку токсичної реакції на отруту гриба, тож вчені взялися за пошук речовини, яка могла б блокувати STT3B, поміж тисяч вже схвалених до використання у медицині препаратів. Так вони натрапили на індоціановий зелений — барвник, що його використовують у діагностиці захворювань для візуалізації тканин — як потенційний інгібітор STT3B.

Досліди на людських клітинах та органоїдах печінки вказали, що речовина ефективно вберігає клітини від загибелі під впливом альфа-аманітину. У дослідах на мишах з'ясувалося, що введення індоціанового зеленого у перші 8 годин після отруєння дозволяє зменшити ураження печінки й нирок та збільшити виживаність. Якщо у нелікованій групі вижили близько 50 відсотків отруєних тварин, то у групі барвника — близько 90 відсотків. Тож, зважаючи на те, що засіб уже схвалений у медицині і визнаний безпечним, автори сподіваються, що він допоможе у лікуванні важкого отруєння блідою поганкою у людей.