Мед назвали ефективним засобом при застуді

Метааналіз та системний огляд британських вчених вказав на кращу ефективність меду проти симптомів застуди, зокрема, кашлю, ніж деяких інших традиційних медичних засобів. Дослідження вчених базується на 14 наукових працях, які порівнювали дієвість меду з антигістамінними препаратами, безрецептурними засобами проти кашлю, плацебо та кавою. Це найповніший огляд, присвячений вивченню ефективності меду, проте вчені вказують на доцільність проведення додаткових досліджень. Стаття опублікована в журналі BMJ Evidence-Based Medicine.

2018 року органи охорони здоров’я Великобританії випустили рекомендації для лікарів, в яких рекомендують назначати спочатку мед замість антибіотиків при гострих респіраторних захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Їхня пропозиція ґрунтується на потенційній антимікробній дії меду та, що важливіше, на надмірній кількості виписування лікарями антибіотиків при застуді. Останнє має велике значення, оскільки застуду спричиняють зазвичай віруси, проти яких антибіотики неефективні, а безпричинний їх прийом може призводити до виникнення антибіотикорезистентних бактерій.

Попри офіційні рекомендації, єдиний систематичний огляд по цій темі присвячений використанню меду для лікування кашлю у дітей. Тому в своїй роботі оксфордські науковці вирішили провести масштабний огляд наявних досліджень ефективності меду для лікування респіраторних симптомів при застуді, у порівнянні з іншими засобами, для всіх когорт пацієнтів.

Звідки дані?

Для огляду використали результати 14 рандомізованих контрольованих досліджень, які мали найвищу якість проведення серед 2 418 наукових робіт. У цих дослідах ефективність меду порівнювалася з плацебо, кавою, та такими звичайними безрецептурними препаратами при застуді, як антигістамінні засоби на основі дифенгідраміну та протикашльові засоби на основі декстрометорфану.

Який результат?

Ефективність меду порівнювали по трьох параметрах - частота і важкість кашлю, загальні симптоми застуди. У всіх цих випадках мед виявився більш ефективним за решту способів лікування.

Хоча результати метааналізу підтверджують доцільність рекомендацій британських лікарів, вчені зазначають важливість проведення додаткових великих рандомізованих контрольованих досліджень, які би перевірили дієвість меду у порівнянні з плацебо. Якісних останніх, як виявилося, було лише два.