Матеріал з живих водоростей засвітився від дотику

Одноклітинні динофітові водорості, заточені у полімер, допоможуть виявляти місця механічного зношування у будівлях чи літаках. Виявилося, у полімері вони починають світитися у відповідь на будь-яку деформацію, не потребуючи зовнішнього джерела живлення — лише періодичне світло, щоб фотосинтезувати. Про новий матеріал розповіло видання New Atlas. Стаття вчених опублікована у Science Advances.

Реакція полімеру з водоростями на удари. JacobsSchoolNews / YouTube

Реакція полімеру з водоростями на удари. JacobsSchoolNews / YouTube

Як створили матеріал?

У своїй роботі дослідники з Каліфорнійського університету звернулися до морських водоростей Pyrocystis lunula, які вміють випромінювати світло під впливом течій, підсвічуючи узбережжя. Науковці помістили їх у гідрогель та за допомогою 3D-принтера створили різні форми матеріалу. Він, як і водорості окремо, миттєво починав світитися, коли його стискали, розтягували чи скручували. Майже миттєва реакція робить матеріал з водоростями відмінним датчиком механічного впливу. При цьому, завдяки тому, що полімер не придушує газообмін, він не перешкоджає життєдіяльності водоростей, тому вони можуть виживати у матеріалі понад п'ять місяців.

Приклади реакції водоростей у полімері на різні деформації. JacobsSchoolNews / YouTube

  • Водорості, які здатні до світіння, також використовували для створення м'яких роботів. Вони світитимуться під час руху та допоможуть у дослідженні важкодоступних середовищ.