Масштаби вимирання птахів через людину вдвічі недооцінили

Кількість видів птахів, які вимерли внаслідок людської діяльності, виявилася вдвічі вищою, ніж свідчили попередні оцінки. Так, люди безпосередньо чи опосередковано знищили 12 відсотків видів птахів за 120 тисяч років. Отримати нові, точніші дані вдалося, коли науковці врахували частоту вимирань видів, які не були задокументовані, відмічає The Guardian. Стаття опублікована у журналі Nature Communications.

Bradley Feller / Unsplash

Bradley Feller / Unsplash

Як визначали точніший показник вимирання?

Вчені знають, що за людську історію у світі вимерло близько 640 видів птахів. Однак це число далеке від реальності, оскільки враховує лише раніше задокументовані види, які зникли, починаючи приблизно з 1500-х років. А проте, людська діяльність змінювала середовище протягом десятків тисяч років, а не лише останні п'ять сотень років, і при цьому багато видів, що вимерли, не встигли бути відкритими. Щоб оцінити справжні масштаби вимирання птахів при людях, науковці Гетеборзького університету вирішили врахувати невідомі вимирання. Вони взяли за основу показники вимирання птахів у Новій Зеландії, яка має найповніший у світі опис вимерлих птахів, оснований на скам'янілостях та науковій літературі. Вирахувавши, скільки птахів могло жити на острові, та віднявши від числа кількість зареєстрованих вимирань і живих зараз птахів, науковці отримали частку незадокументованих вимирань пернатих. Цей показник використали при масштабуванні розрахунків до глобального рівня.

Скільки птахів винищили люди?

Результати свідчать, що 55 відсотків вимирань птахів є ніде не задокументованими. І за останні 120 тисяч років вимерло близько 1430 видів птахів, або кожен дев'ятий вид. Розрахунки також вказали, що пік вимирання припав на XIV століття, коли птахи вимирали у 80 разів частіше, ніж за весь час. Цей пік науковці пояснюють стрімким розселенням людей, які у великих масштабах стали вирубувати ліси, полювати, сприяти пожежам та поширювати інвазивні види, які витісняли місцеву фауну.

Птахи відіграють важливу роль у підтриманні екосистем, поширюючи насіння рослин, здобрюючи середовища та очищуючи їх від трупів, запилюючи рослини. Але дослідники зазначають, що темпи вимирання птахів втримаються чи прискоряться у майбутньому, призвівши до втрати сотень важливих тварин, якщо не вжити рішучих заходів для їх захисту зараз.

  • Попередні розрахунки також вказали на поголів'я птахів світу. З'ясувалося, птахів зараз нараховується 50 мільярдів. При цьому чотири види мають чисельність у більш як один мільярд особин.