Марсохід «К'юріосіті» призначили стежити за бомбардуванням Марса сонячною радіацією

Ровер «К'юріосіті» обрали для спостережень за погодою на Марсі у час, коли на планету поллється посилений потік сонячної радіації. Очікується, що це станеться вже у наступні кілька місяців, коли на Сонці збільшиться кількість бур. Науковці сподіваються, що марсохід допоможе краще зрозуміти, якого захисту потребуватимуть астронавти, що у майбутньому відправляться вивчати Марс. Про це розповіла Лабораторія реактивного руху NASA.

Селфі «К'юріосіті» на горі Шарпа. NASA / JPL-Caltech / MSSS

Селфі «К'юріосіті» на горі Шарпа. NASA / JPL-Caltech / MSSS

Як «К'юріосіті» відчує сонячні бурі?

Згідно з планом NASA, щойно на Сонці зареєструють направлений на Марс спалах, «К'юріосіті» вмикатиме інструмент RAD — детектор для оцінки рівня радіації. Прилад зможе дослідити, чи здатна тонка атмосфера Марса зменшити потік сонячних частинок на планету. А також RAD зможе сказати, як частинки з Сонця змінюють марсіанську поверхню, наприклад, руйнуючи у ній молекули на основи вуглецю. А щоб дані були якомога точніші, «К'юріосіті» допомагатиме зонд MAVEN, який досліджує Марс з орбіти.

Саме MAVEN виявлятиме сонячні спалахи, повідомлятиме про них марсохід, а також рахуватиме, скільки сонячних частинок досягатиме атмосфери Марса. У співпраці два апарати зможуть виявляти зміни на планеті з точністю до пів секунди. За словами вчених, ці дані не лише допоможуть у плануванні місій на Марс за участі людей, а і розкажуть про зв'язок погоди на планеті з сонячною активністю, й можливо, про вплив Сонця на клімат Марса у його минулому.

  • Марс потерпає від змін у сонячній активності більше, ніж Земля, адже не має магнітосфери. Утім, іноді саме Сонце допомагає планеті зробити перерву у бомбардуваннях сонячними частинками, що нещодавно зареєстрував зонд MAVEN.