Малорухливість пов'язали з вищим ризиком деменції у домашніх собак

Американські вчені з'ясували, що ризик когнітивної дисфункції у собак збільшується не лише із віком, а й зі зменшенням фізичної активності. Так, малорухливі тварини мали більш ніж у 6 разів вищі шанси набути когнітивного порушення, ніж активні собаки. Про це пишуть у журналі Scientific Reports.

Graham Holtshausen / Unsplash

Graham Holtshausen / Unsplash

Чому собача деменція привернула увагу вчених?

Як і люди, собаки страждають нейродегенеративними хворобами, у тому числі зі зниженням когнітивних функцій, що дещо нагадує людську хворобу Альцгеймера. Вона може появлятися гіршою пам'яттю та здатністю до навчання, порушеннями сну та орієнтування у просторі. І як і в людей, шанси набути такої недуги зростають із віком. Багато аспектів собачого зниження когнітивних можливостей ще нез'ясовані, між тим, краще його розуміння може допомогти і в лікуванні людських нейродегенеративних захворювань і деменції. Тож вчені Університету Вашингтону в Сіетлі разом із Проєктом зі старіння собак (Dog Aging Project) взялися вивчати поширеність когнітивної дисфункції собак.

Котрих собак врахували у роботі?

Інформацію про 15 019 тварин взяли із бази даних Проєкту, включивши собак, вік яких відомий і власники яких пройшли опитування стосовно здоров'я, зокрема щодо ознак когнітивної дисфункції, й умов утримання улюбленця.

Що дізналися нового про деменцію?

Когнітивну дисфункцію виявили в 1,4 відсотка собак, але ризик сильно залежав від віку: із кожним додатковим роком після десятого він збільшувався на 52 відсотки. Більш схильними до стану були також тварини, які стикалися з неврологічним хворобами або захворюваннями очей чи вух, що характерно і для людей. Та найбільший ефект виявився у фізичної активності. Недостатня активність збільшувала ризик когнітивної дисфункції у 6,47 раза, у порівнянні з активними собаками.

Важливо зазначити, що із цього дослідження неможливо робити висновок, що саме малорухливість призводить до деменції у собак. Можливо, що це собаки із когнітивною дисфункцією мають менше бажання активно проводити час. Або ж на їхню малоактивність та збільшений ризик когнітивних розладів впливає інший, не врахований тут фактор, як-от поведінка власника. Розібратися у причинно-наслідкових зв'язках допоможуть наступні дослідження.