Фізики припустили, що для появи магнітних монополів потрібні не земні колайдери, які шукають їх у зіткненнях частинок, а експерименти, які займаються дослідженням частинок, що утворюються внаслідок потрапляння космічних променів в атмосферу Землі. Вчені наклали обмеження на діапазон мас монополів, які зможуть утворитися у зіткненнях космічних променів з атмосферою, та навіть представили список експериментів, які зможуть їх зафіксувати. Запропоноване фізиками у статті, опублікованій у Physical Review Letters, джерело монополів універсальне, а тому і доступне земним експериментам.
Що шукають фізики?
Магнітні монополі — це частинки з елементарним магнітним зарядом, які потрапили у теорії фундаментальної фізики та фігурують у більшості теорії з розширення Стандартної моделі, але жодного разу не були знайдені експериментально. Їх можна уявити як магніт, який вдалося розділити навпіл так, щоб отримати всього один полюс — північний або південний. Насправді магніти, на відміну від електричних зарядів, які можна отримати окремо позитивний і негативний, так розділити не можна. І це створює багато проблем для фізиків.
Зокрема підтвердження існування магнітних монополів симетризувало б рівняння електромагнетизму Максвелла і пояснило б квантування електричного заряду, як продемонстрував Поль Дірак ще в 1931 році. Понад те, монополі природно з'являються у контексті теорій великого об'єднання сил, де сильна, слабка і електромагнітна взаємодії об'єднуються. Саме тому ці гіпотетичні частки фізики не припиняють шукати вже кілька десятиліть.
Де шукати монополі?
Більшість пошуків монополів зосереджуються на так званому космічному сценарії. Згідно з ним, як передбачають теорії великого об'єднання, маса монополя має складати 10¹⁶ гігаелектронвольт, поділений на швидкість світла в квадраті (10¹⁶ГеВ/с², за формулою Айнштайна). А така масивна частинка могла утворитися лише за допомогою енергій величезного рівня, які були доступні лише у перші секунди зі створення Всесвіту. Це означає, що такі первинні монополі через розширення Всесвіту зараз ніби розмазані по ньому, а тому, хоча і вони мають дожити до нашого часу, знайти їх складно.
Однак деякі моделі передбачають, що окрім таких важких первинних монополів, можуть існувати і так звані монополі проміжної маси, для створення яких можуть підійти земні колайдери, які утворять частинки у зіткненнях. У своїй же роботі фізики з Технологічного інституту Карлсруе, що у Німеччині, спільно з колегами з Америки і Японії, пропонують сценарій появи таких монополів у зіткнення космічних променів в атмосфері.
Як знайти такі монополі?
Поверхня Землі постійно піддається впливу космічних променів з різноманітних астрофізичних джерел: від Сонця до інших галактик. Космічні промені являють собою ядра різноманітних елементів, але у більшості це водень і гелій. За ними можна стежити як і з космосу, спостерігаючи напряму, так і з Землі, але вже непрямо — ловлячи вторинні частинки, які виникають внаслідок взаємодії цих променів із атмосферою Землі. Це, наприклад, піони, мюони і нейтрино. Їх вже можуть побачити чутливі до певних частинок земні детектори. Наприклад, експеримент IceCube, який на глибині понад два метри у льодовику Південного полюса ловить нейтрино.
Причому важливо, що на відміну від колайдерів, які також займаються народженням нових частинок у зіткненнях, енергія у космічних променях набагато вища, а тому, на думку авторів нової роботи, якщо розробити точні мішені для монополів, то їх можна буде знайти у цьому потоці вторинних частинок.
Методологію утворення монополів таким чином дослідники позичили у фізиків з колаборації MoEDAL, яка також шукає монополі, але на Великому адронному колайдері. Вони використовують так званий механізм Швінгера, який передбачає, що пари магнітних монополів та їхніх двійників-античастинок можуть утворитися у достатньо сильному для цього магнітному полі у протон-протонному зіткненні. З'явитися в атмосфері монополі можуть внаслідок дії механізму Дрелла–Яна, через анігіляцію кваркових пар з утворенням віртуального фотона q¯q→γ∗→M¯M та злиття фотонів γ*γ*→M¯M. Затим за допомогою моделювання фізики оцінили необхідну енергію у центрі мас зіткнення, яка і дасть змогу вирахувати потенційний потік монополів, які народилися внаслідок зіткнення космічних променів з атмосферою.
Інтенсивність потоку монополів, створених у зіткненнях космічних променів у верхній частині атмосфери. На схемі продемонстровані монополі різних мас та різних механізмів появи. Syuhei Iguro et al. / Physical Review Letters, 2022
Внаслідок фотонно-ядерних реакцій, які уповільнять швидкість монополів, потік, який зможе досягнути Землі складає 10⁴-10⁵. Так вдалося оцінити нижню і верхню межу маси монополів, які зможуть потрапити у підземні детектори крізь товщу породи - це від 5 до 10 тераелектронвольтів. Так вчені з'ясували, що найкращими для пошуку частинок на нижній межі маси можуть виявитися експеримент SLIM, який знаходиться на висоті 5 230 метрів над рівнем моря, а також RICE і AMANDA-II у вищих діапазонах маси.
Окрім спеціалізованих експериментів з пошуку монополів, таких як MoEDAL на ВАК, до цього завдання долучаються й інші. Наприклад, нейтринна обсерваторія IceCube. Однак за вісім років роботи з її допомогою так і не вдалося відшукати слідів монополів в антарктичній кризі.