Магнітна стимуляція мозку покращила пам’ять

Шотландські вчені виявили, що магнітна стимуляція однієї із зон префронтальної кори покращує пам’ять. У своєму дослідженні вони гальмували активність дорсолатеральної префронтальної кори добровольців за допомогою магнітної стимуляції і це позитивно вплинуло на успішність запам’ятовування. Ці дані потенційно проливають світло на нові методи терапії розладів пам’яті. Результати дослідження опубліковані у PLOS Biology.

Fakurian Design / Unsplash

Fakurian Design / Unsplash

Чому це важливо?

В пам’яті зберігається всі наші знання, вміння та, загалом, все, що ми знаємо про світ та себе. Проте, вона не є абсолютно надійним сховищем, і багато нової інформації швидко забувається. Важливим напрямком в дослідженнях пам’яті є пошуки шляхів покращення запам’ятовування. Попередні дослідження продемонстрували, що у цьому відіграє важливу роль частина префронтальної кори головного мозку. Зокрема, магнітна стимуляція дорсолатеральної префронтальної кори негативно вплинула на успішність виконання завдань на запам’ятовування. Спираючись на ці результати, вчені припустили, що магнітна стимуляція цієї зони має зворотний зв’язок із пам’яттю. У своєму новому дослідженні нейронауковці Університету Глазго вирішили перевірити гіпотезу. Вони дослідили, чи покращиться запам’ятовування, якщо активність дорсолатеральної префронтальної кори буде гальмуватися.

Як досліджували вплив магнітної стимуляції на пам’ять?

Всього було проведено два дослідження. В першому було залучено 40 респондентів, яких випадковим чином розділили на експериментальну та контрольну групи. Всім учасникам продемонстрували 12 списків слів для запам’ятовування. Після кожних двох списків вони повинні були зачекати дві хвилини, а потім спробувати згадати якомога більше слів. Впродовж етапу запам’ятовування збиралися дані про електричну активність мозку, а також застосовувалася магнітна стимуляція. У випадку контрольної групи стимулювалася дорсолатеральна префронтальна кора, а для контрольної групи було обрано зону мозку, яка не пов’язана із пам’яттю.

Вибірка другого дослідження містила 24 учасників. Їм знову представили 12 списків слів, але цього разу всі респонденти взяли участь в обох типах експериментальних умов. Під час половини серій запам’ятовувань магнітна стимуляція здійснювалася у дорсолатеральній префронтальній корі, під час іншої половини - у зоні, не пов’язаній із пам’яттю. По аналогії з першим дослідженням збиралися дані про електричну активність мозку.

Що вдалося з’ясувати?

Перше дослідження продемонструвало, що успішність запам’ятовування в експериментальній групі, в якій стимулювалася дорсолатеральна префронтальна кора, була значно вища у порівнянні з контрольною. Також, під час магнітної стимуляції спостерігалося зниження бета-ритму в електричній активності мозку, що є надійним показником запам’ятовування. Результати другого експерименту підтвердили ці висновки. Таким чином, вчені довели, що магнітна стимуляція, спрямована на гальмування дорсолатеральної префронтальної кори, покращує пам’ять.

Це відкриття важливе для розробки методів лікування порушень пам’яті, пов’язаних із віком, та захворювань, під час яких спостерігається порушення когнітивних функцій (наприклад, при хворобі Альцгеймера). Оскільки вибірки дослідження включали тільки здорових людей, потрібні ще подальші вивчення, які з’ясують чи ефективний цей метод для таких пацієнтів.