Людський мозок розпізнав їжу в полі зору за 108 мілісекунд

Мозок людини може розпізнавати серед предметів у полу зору їжу усього за 108 мілісекунд, що складає близько десятої частини секунди. Дослідники вважають, що краще розуміння сприйняття їжі може допомогти скерувати харчові вподобання людей та вплинути на їхній вибір страви, пише New Scientist з посиланням на статтю на bioRxiv.

GIPHY

GIPHY

Що досліджували науковці?

Люди щодня стикаються із вибором щодо того, що поїсти. На це впливає і смак, і запах страви, але достеменно невідомо, на чому ґрунтується вибір, коли їжу оцінюють з відстані. Попередні дослідження показували, що люди, та навіть шимпанзе, спонтанно віддають перевагу приготованій їжі, замість сирої. Також на вибір може впливати калорійність страви, яку людина розрізняє за виглядом, судячи з даних відстеження мозкової активності. Однак достеменно невідомо, як саме і як швидко відбувається розпізнавання об'єкта у полі зору як їжі або неїстівного об'єкта. Пошуками відповіді зайнялися науковці Сіднейського університету. Вони простежили за електричною активністю мозку 20 людей у той час, як вони дивилися серію 157 зображень їжі та неїстівних об'єктів, як-от шкарпеток, за 24 секунди. Дані про роботу мозку у цей час відтак віддали на аналіз алгоритмам машинного навчання, які виявляли відмінності у реакції мозку на різні предмети.

Як зреагував мозок?

Результати свідчать, що усього за 108-116 мілісекунд після початку стимулу, тобто потрапляння у поле зору, мозок розпізнає їжу. Із цього часу близько 40-60 мілісекунд припадає лише на передачу інформації від сітківки ока до відповідної ділянки кори головного мозку. Ба більше, мозок учасників по-різному реагував при спогляданні природної їжі, обробленої та з різною калорійністю, підтверджуючи результати минулих досліджень. Схоже, що розпізнавання об'єкта як їстівного та оцінювання його властивостей відбувається автоматично. Але разом із тим, автори вважають, що цю особливість сприйняття, зокрема зі схильністю до приготованої їжі та оцінюванням її поживності, можна використати, щоб вплинути на вибір споживача.