Люди погодилися на біль в обмін на безкорисну інформацію

Люди готові перетерпіти короткочасний біль за можливість дізнатися нову інформацію, навіть якщо вона несуттєва і не має жодного впливу на події. Про це повідомляє сайт Science з посиланням на австралійське дослідження у журналі Proceedings of the Royal Society B.

GIPHY

GIPHY

Навіщо робити людям боляче за знання?

Попередні дослідження показали, що не-людські примати та й люди готові пожертвувати частиною ресурсів та докласти фізичних зусиль, щоб дізнатися результати наперед визначеної лотереї, всупереч тому, що ці знання ні на що не впливають. У новій роботі дослідники Мельбурнського університету та Університету Монаша захотіли дізнатися, на що ще можуть піти люди заради інформації, зокрема — чи погодяться на біль.

У дослідах 40 здоровим добровольцям пропонували попідкидати монету, за кожну сторону якої можна було отримати різну грошову винагороду. Виплати були невеликими і учасникам сказали, що вони отримають у кінці від 15 до 25 австралійських доларів. За замовчуванням добровольці не знали, яка сторона скільки грошей може принести, та й від знання цього нічого зрештою не змінюється, оскільки сторона монети випадає випадковим чином. Але вони могли дізнатися ціну, якщо заплатять за знання болем — легким, помірним чи сильним, якого досягали тепловим впливом на передпліччя.

На що пішли люди за знанням?

Приблизно у 75 відсотках випадків люди таки обирали біль, щоб дізнатися ціну сторони монети. І що більша сума була на кону, то менше вони вагалися. І хоч на максимальну інтенсивність болю погоджувалося найменше учасників, все ж близько половини приймали навіть його за знання, які не можуть використати.

Вчені пояснюють це вкрай сильним дискомфортом людей до невідомого. Схоже, він часто сильніший за короткотривалий фізичний біль. Тож тепер науковців цікавить, наскільки великою може бути ціна інформації. Наприклад, чи погодяться люди витримувати не лише біль, а й стрес за такі ж безкорисні знання.