Люди кам’яної доби плавали на невидимі острови за горизонтом

Дослідження японських науковців вказує, що люди палеоліту ще близько 35 тисяч років тому могли цілеспрямовано плавати на острови, які знаходяться поза видимим горизонтом. З’ясувати це вдалося завдяки аналізу переміщення океаном понад сотні буїв, відстежуваних із супутників. Своїми висновками вчені поділилися у статті журналу Scientific Reports.

Археологи на бамбуковому плоті, аналог якого могли використовувати перші відвідувачі Рюкю з Тайваню. Yosuke Kaifu

Археологи на бамбуковому плоті, аналог якого могли використовувати перші відвідувачі Рюкю з Тайваню. Yosuke Kaifu

Коли з’явилися мореплавці?

Розвиток технологій плавання відігравав ключову роль під час поширення ранніх сучасних людей на нові території по всьому світу, яке почалося близько 70-50 тисяч років тому. Найстаріше свідчення подорожі людей через відкритий океан, на острови поза видимим горизонтом, стосується плавання до Австралійського континенту, яке відбулося 47 тисяч років тому або навіть раніше. Однак причини цього плавання залишаються одним із відкритих питань — чи потрапили давні люди на нові острови випадково або ж це було навмисне плавання? Вчені з Токійського університету дослідили можливість наших предків цілеспрямовано долати великі відстані морем.

Як вивчали морську подорож?

Вивчення провели на прикладі відвідування островів Рюкю з Тайваню, яке здійснили орієнтовно 35-30 тисяч років тому. Вибір невипадково впав на цей маршрут. Пункт призначення можна побачити з вершини прибережної гори в Тайвані, але не з самого берега, і він знаходиться на відстані принаймні в сто кілометрів. Але щоб дістатися до островів Рюкю доісторичним людям необхідно було здолати одну з найсильніших океанічних течій — Куросіо. Місцями її ширина досягає 100 кілометрів, а швидкість у середньому складає 1-2 метри в секунду. А дані вказують на те, що течії в цьому регіоні незмінні вже принаймні 100 тисяч років.

Щоб з’ясувати, чи могла течія самостійно та випадково привести людей до островів, науковці проаналізували дані про 138 буїв із супутниковим відстеженням, яких випустили в океан. Всі вони пропливли біля Тайваню або Лусону між 1989 та 2017 роками.

Чи цілеспрямовано плавали доісторичні люди?

Науковці виявили, що лише чотири буї пропливли на відстані принаймні 20 кілометрів від будь-якого з близько 100 островів Рюкю. До того ж у всіх випадках це відбувалося під впливом несприятливих погодних умов, зокрема тайфуну. Інакше кажучи, Куросіо радше спрямовує дрейфувальників подалі від островів Рюкю, а не до них. Древні мореплавці, виходить, повинні були активно орієнтуватися у водному просторі, щоб дістатися до цілі. Навряд чи вони ризикували б вийти в море під час шторму, що могло б інакше пояснити їхнє пасивне плавання до Рюкю.