Вчені уточнили розташування в мозку зони тактильної чутливості клітора

Німецьким науковцям вдалося визначити ділянку мозку в межах первинної соматосенсорної кори, яка відповідальна за репрезентацію в мозку жінок власних геніталій. Однак у межах неї точна локалізація відповідної геніталіям зони виявилася індивідуальною рисою, а її товщину пов'язали із частотою статевих контактів за останній час. Результати допоможуть з'ясувати роль описаної ділянки в статевій функції та розробити терапевтичні підходи до пов'язаних зі статевим життям розладів. Стаття оприлюднена в журналі JNeurosci.

Unsplash

Unsplash

Що спонукало науковців зайнятися цим дослідженням?

Первинна соматосенсорна кора отримує та обробляє інформацію про подразнення рецепторів дотику від різних частин тіла. Щоб це уможливити, окремі її ділянки відповідають різним частинам тіла — голові, нозі, ротові тощо. Це дає змогу сформувати свого роду карту, яка показує представлення тіла мозком — у медицині її називають сенсорним кортикальним гомункулусом. Де на цій карті розташована репрезентація жіночих статевих органів, достеменно невідомо. Дослідження, у яких використовувалися електрична стимуляція клітора або тактильна з допомогою партнера, вказували на різні відповідальні мозкові ділянки. Дослідники з Університетської клініки Шаріте, Інституту нейронаук Макса Планка та Берлінського університету імені Гумбольдта припустили, що річ у методах, використаних у цих дослідженнях. Так, електрична стимуляція не є рівнозначною дотику, а стимуляція геніталій самостійно або партнером зачіпає ще й сусідні частини тіла, а крім цього викликає статеве збудження, що може змінювати досліджувану реакцію мозку. Тому цього разу вчені випробували дещо інший підхід до вивчення.

Як з'ясовували репрезентацію статевих органів у мозку жінки?

Для участі в дослідженні запросили 25 жінок віком від 18 до 45 років без психічних чи неврологічних розладів та відомих фізичних захворювань. Учасницям слідувало пройти обстеження за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії у той час, як здійснювалася тактильна стимуляція їхнього клітору або правої руки.

Це дослідження відрізняється від інших тим, що науковці розробили новий пристрій. Він являв собою невеликий округлий предмет, мембрана якого вібрує під впливом потоків повітря. Жінок просили помістити його на спідню білизну в районі клітора, а також кріпили до тильної сторони долоні для контролю, оскільки репрезентація руки в соматосенсорній корі добре вивчена. Стимуляції здійснювалися почергово руки або зони клітору протягом 10 секунд із перервами між ними такої ж тривалості. Після кожної процедури жінок просили оцінити ступінь статевого збудження за семибальною шкалою, щоб урахувати можливий його вплив на представлення генітальної зони в мозку, та реєструвати відчуття в інших частинах тіла. До аналізу включили результати 20 жінок, у яких вдалося успішно провести дослідження.

Пристрій для стимуляції, використаний у дослідженні. Knop et al. / JNeurosci, 2021

Пристрій для стимуляції, використаний у дослідженні. Knop et al. / JNeurosci, 2021

Де відображуються геніталії в мозку жінок і для чого це взагалі знати?

Результати вказують, що у первинній соматосенсорній корі жінок геніталії відображаються одразу за зоною стегон, в дорсолатеральній частині постцентральної звивини. Однак точна локалізація виявилася не постійною ознакою і відрізнялася у різних учасниць. Тож науковці зазначають, що в наступних роботах, де оцінюватимуть репрезентацію геніталій у жінок при різних станах та захворюваннях, потрібно буде обов'язково враховувати цю варіабельність та робити індивідуальне картування.

Варіабельність точної локалізації ділянки, що репрезентує статеві органи. Knop et al. / JNeurosci, 2021

Варіабельність точної локалізації ділянки, що репрезентує статеві органи. Knop et al. / JNeurosci, 2021

Вчені також оцінили товщину соматосенсорної кори у 10 найбільш активних під час стимуляції точках відповідальної за геніталії зони кожної півкулі. Показник виявився залежним від особливостей статевого життя. Учасниці, які мали більше статевих актів протягом останнього року, мали більшу товщину досліджуваної ділянки кори в лівій півкулі. Таку пов'язаність між товщиною кори та статевою активністю виявили вперше.

Автори зазначають, що спостереження вказує на структурну пластичність відповідальної за репрезентацію геніталій зони мозку у залежності від її використання. Відомо, що пластичність інших частин мозку, зокрема соматосенсорної кори, залежить від того, наскільки активно вона використовується. Але науковці стверджують, що необхідно в наступних роботах з'ясувати, чи це частіша стимуляція статевих органів внаслідок статевих контактів збільшує товщину кори, і чому лише в лівій півкулі, якщо репрезентація клітора відбувається в обох півкулях.

Це дослідження не лише дає краще розуміння людської біології, а й може посприяти лікуванню низки захворювань. Попередня робота вчених показала, що товщина відповідної геніталіям частини кори нижча у жінок, які зазнали у дитинстві сексуального насильства. Науковці припускають, що таким чином ще не розвинений і не готовий мозок дітей намагався зменшити сприйнятливість шкідливих стимулів. Вивчення варіабельності цієї частини соматосенсорної кори в нормі та при відхиленнях допоможе розробити терапевтичні підходи для жертв насильства, людей із розладами статевої поведінки чи статевою дисфункцією.