Льодовики Північної Гренландії втратили третину об'єму

За останні 40 років Північна Гренландія позбулася більш ніж 35 відсотків своїх шельфових льодовиків, причому три з них повністю зникли. Основною причиною цього є нагрівання океану, яке призводить до танення льодовиків, та може спричинити підняття рівня моря на кілька метрів, пишуть французькі науковці у статті журналу Nature Communications.

Айсберг у водах Гренландії. 66 north / Unsplash

Айсберг у водах Гренландії. 66 north / Unsplash

Чому важливо вивчати льодовики Гренландії?

Гренландський льодовиковий щит покриває близько 80 відсотків поверхні острова. Але протягом останніх чотирьох десятиліть він втрачає по 290 гігатонн криги за рік. Між тим, на півночі Гренландії довгий час лід лишався відносно стабільним і лише з 2000-х років став прискорено руйнуватися. Причини цьому достеменно невідомі, однак їхнє розуміння важливе з огляду на те, що розтанення льодовиків в самій лише Північній Гренландії може підняти глобальний рівень моря на 2,1 метра. Щоб зрозуміти, що відбувається з кригою у цьому регіоні, науковці Університету Гренобль Альпи з колегами проаналізували аерознімки, супутникові дані та вимірювання температури в арктичних водах.

Що показали результати?

Починаючи з 1978 року Північна Гренландія втратила понад 35 відсотків криги своїх льодовиків. А в період між 2003 та 2010 роками три із восьми основних шельфових льодовиків регіону взагалі повністю зруйнувалися. Дані вказали, що після початку 2000-х років приблизно на 60 відсотків посилилося танення нижніх шарів льодовиків. Його могло спричинити інтенсивне нагрівання океану, з яким збігається по часу активне танення. У такому разі у майбутньому, з подальшим збільшенням температури океану, можна очікувати ще сильніше базальне танення, або щонайменше, таке ж інтенсивне, як зараз. У будь-якому разі воно може похитнути стабільність льодовиків Гренландії.

  • Гренландія не завжди була покрита льодом. Зокрема, щонайменше раз за останній мільйон років вона повністю позбувалася льодовиків.
шельфових льодовиків
Частина льодовикового щита, що просувається до моря.