Лише сім відсотків людей з психічними розладами та залежностями отримали належну допомогу
Опитування людей з поширеними психічними розладами та залежностями від психоактивних речовин показало, що лише сім відсотків з них отримали належну допомогу спеціалістів. Основною причиною цього була необізнаність людей щодо їх стану, утім навіть тоді, коли люди зверталися по допомогу, вони не завжди її отримували. Тож науковці наголошують на необхідності навчати сімейних лікарів розпізнавати психічні розлади та вчасно спрямовувати пацієнтів до фахівців, а також — підвищувати стандарти лікування, щоб пацієнтам дійсно ставало краще після терапії. Дослідження опублікували в журналі JAMA Psychiatry.
Наскільки часто люди не зверталися з психологічними проблемами до фахівців?
Серед майже 57 тисяч людей з 21 країни лише 46,5 відсотка тих, хто мав діагностичні ознаки тривожних розладів, розладів настрою чи залежність від психоактивних речовин, визнавали потребу в лікуванні. З цих людей лише близько третини зверталися до медиків по психологічну допомогу, тож розуміння своєї потреби в лікуванні не завжди означає, що люди зможуть по нього звернутися. На це впливають як доступність лікування, так і соціальні чинники, зокрема стигматизація психічних розладів.
Науковці встановили, що майже 83 відсотки з тих, хто таки звернувся по допомогу, отримали мінімальне нормальне лікування їхнього розладу. І менш як половина тих, хто отримав мінімальне лікування, також отримали достатньо ефективну допомогу, щоб почуватися краще. Це свідчить і про прогалини в системі надання психологічної допомоги, які можуть підштовхувати людей відмовлятися від лікування та повторного звернення по допомогу.
- Не кращою є й ситуація з депресивним розладом: у 2021 році у світі лише кожен одинадцятий пацієнт з важкою депресією отримав достатнє лікування. В Україні допомогу отримав кожен восьмий.