Лікарі виявили у серцевій сумці пацієнтки частину кишківника

Французькі лікарі описали рідкісну форму діафрагмальної грижі, при якій частина кишківника проникла всередину серцевої сумки пацієнта. Вони припускають, що причиною зміщення органа стала медична процедура, проведена на перикарді ще 15 років тому. Опис клінічного випадку оприлюднений у журналі The New England Journal of Medicine.

КТ-зображення, на якому видно частину кишки в перикардіальній порожнині (горизонтальна довга структура) та відкладення кальцію в перикарді (позначено стрілкою). Radwan Kassir / The New England Journal of Medicine, 2021

КТ-зображення, на якому видно частину кишки в перикардіальній порожнині (горизонтальна довга структура) та відкладення кальцію в перикарді (позначено стрілкою). Radwan Kassir / The New England Journal of Medicine, 2021

На що скаржився пацієнт?

54-річна жінка звернулася за допомогою лікарів зі скаргами на прискорене серцебиття. Але випадок був незвичним, оскільки, за словами пацієнтки, пульс повертався до нормального після відходження газів або дефекації. У медичній історії жінки зазначається, що 15 років тому вона хворіла на констриктивний перикардит. Це важке ускладнення запалення перикарду, або серцевої сумки — зовнішньої сполучнотканинної оболонки серця, що по суті є мішечком, який відгороджує серце від інших органів. У випадку з констриктивним перикардитом тонкі листки перикарду покриваються фібрином, рубцюються і в них відкладається кальцій, що призводить за затвердіння цих структур. Одним із етапів лікування цієї хвороби в жінки стала перикардіальна пункція. Вона полягає у проколюванні серцевої сумки з метою видалення надлишкової рідини із перикардіальної порожнини.

Зважаючи на нетипові прояви та хворобу серцево-судинної системи в минулому, лікарі провели пацієнтці комп'ютерну томографію із внутрішньовенним введенням контрастного матеріалу. Обстеження швидко вказало на причини скарг хворої.

Що було з жінкою?

З'ясувалося, що у жінки все ще спостерігається кальцифікація перикарду, але головне, що у перикардіальній сумці знаходилася частина поперечної ободової товстої кишки. Лікарі провели лапароскопічне оперативне втручання, під час якого змогли видалити кишку з серцевої сумки й повернути на місце, а отвір в діафрагмі зачинили за допомогою силіконового сітчастого матеріалу.

Пацієнтка швидко одужала і вже через п'ять днів після операції була виписана з лікарні. Як зазначають лікарі, прискорення серцебиття, з яким хвора звернулася до них, після втручання пройшло і не з'являлося принаймні протягом наступного року.

Як це могло статися?

Пацієнтці поставили діагноз інтраперикардіальної грижі, яка є типом діафрагмальної грижі. Остання характеризується переміщенням органів черевної порожнини в грудну клітку через отвір у діафрагмі, який зазвичай є вродженою вадою. У цьому описаному випадку жінка страждала від проникнення кишки не тільки в порожнину грудної клітки, а й у перикардіальну порожнину, що є надзвичайно рідкісною формою діафрагмальної грижі. Коли зміщеним органом є кишківник, то його петлі опиняються у високому ризику защемлення м'язами діафрагми, що проявляється сильним болем у животі, порушенням нормальної роботи кишківника та нудотою. Без лікування зажатий орган може поступово відмерти, а його вміст вивільнитися у серцеву сумку.

Лікарі дійшли висновку, що конкретно в цьому клінічному випадку причиною виникнення грижі в пацієнтки стало проведення перикардіальної пункції у минулому. Прокол, ймовірно, спричинив місцеве ослаблення тканин перикарду, і в цьому місці частина товстої кишки й потрапила всередину серцевої сумки.