«Кюріосіті» знайшов на Марсі відклади марганцю, які можуть бути «пальним» для бактерій

Марсохід «Кюріосіті» знайшов високий вміст марганцю в осадових породах давнього озера в кратері Гейл на Марсі. Це може вказувати на умови, схожі на земні, де мікроби використовують окисно-відновні реакції марганцю для отримання енергії. Такі умови потужного окислення могли виникнути в кратері, коли він у минулому був заповнений водою. Результати опубліковано в Journal of Geophysical Research: Planets.

Осадові породи темних пісковиків, що містять велику кількість марганцю, та прилеглі породи. Journal of Geophysical Research: Planets, 2024

Осадові породи темних пісковиків, що містять велику кількість марганцю, та прилеглі породи. Journal of Geophysical Research: Planets, 2024

Як марганець міг накопичитися в марсіанському озері?

У піщаних відкладах стародавнього марсіанського озера були знайдені ділянки, збагачені марганцем, з концентрацією в десятки разів вищою, ніж у типових осадових породах. Ці породи мають грубозернисту текстуру порівняно з типовими дрібнозернистими відкладами на дні озера. Це може вказувати на те, що мінерали утворилися в річці, дельті або біля берега давнього озера, та пояснювати механізми утворення й концентрації оксиду марганцю. На Землі марганець може змінювати свою форму або концентрацію під впливом кисню в атмосфері, що часто прискорюється присутністю мікроорганізмів. Такий марганець слугує для них «паливом», подібно до органічних речовин для людини. Однак, хоча це й робить Марс схожим на Землю, прямих доказів існування життя на Марсі поки не знайдено.

Дослідники планують продовжити пошук слідів марганцю і в марсіанському кратері Єзеро, де зараз працює ровер «Персеверанс».