Критяни бронзової доби укладали шлюб між двоюрідними братами й сестрами

Археогенетики з колегами дослідили геноми понад сотні древніх жителів Греції і дійшли висновку, що на Криті бронзової доби часто практикували одруження між двоюрідними братами й сестрами. Окрім цього, вдалося встановити спорідненість між мешканцями одного дому, що жили приблизно 3 600 років тому, повідомляється у журналі Nature Ecology & Evolution.

Художня інтерпретація родини бронзової доби під час жнив. Nikola Nevenov

Художня інтерпретація родини бронзової доби під час жнив. Nikola Nevenov

Як генетика допомагає зрозуміти устрій древніх народів?

Вивчаючи рештки людської ДНК, якій тисячі років, науковці мають змогу з'ясувати деталі соціального життя народів у давнину, як-от, наскільки великі в них були родини і як укладали шлюб. Щодо жителів материкової Греції та Егейських островів така інформація обмежена, оскільки місцевий клімат не надто сприяє збереженню ДНК. Однак завдяки вдосконаленням наукових методів в останнє десятиліття з'явилася можливість добути з неї більше інформації.

Тому особливо цінне недавнє дослідження науковців на чолі з археогенетиками Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка, яке розповідає більше деталей про соціум мешканців острова Крит у бронзову добу. Для цього дослідники проаналізували геноми з решток 102 доісторичних людей з Егейських островів та материкової Греції, більшість із яких були критянами.

Що дізналися про життя древніх критян?

Серед іншого, аналіз показав, що в кінці неоліту і на початку бронзової доби (після шостого тисячоліття до нашої ери) Крит поповнився генами східного регіону, переважно з Анатолії. Пізніше, у 1 700-1 200-х роках до нашої ери, як і на материковій Греції, стали частішими гени центрально- і східноєвропейського походження. А саме в цей період посилювалася влада материкової Греції над островом.

Вчені також помітили, що до кінця бронзової доби серед цих людей безпрецедентно часто спостерігалися близькоспоріднені схрещування. Схоже, що критяни укладали шлюб між двоюрідними братами й сестрами. Науковці припускають, що це може бути пов'язано зі спробами утримати сільськогосподарські землі в межах родини або ж зберегти разом членів сім'ї для підтримання родинного ремесла, наприклад рослинництва чи виноробства.

Крім цього, дослідники генетично реконструювали перше родинне дерево для стародавнього Середземноморського регіону. Вони встановили спорідненість між жителями одного дому, які населяли критське поселення приблизно в 1 600-х роках до нашої ери, на основі геномів семи дітей зі спільної могили біля будинку. Схоже, частина дорослих синів залишилася жити у батьківському домі зі своїми сім'ями. Одна з дружин, імовірно, привела до нового дому й свою сестру, оскільки її дитину теж поховали поруч з іншими.