Крилата робокомаха полазила по стіні вниз головою

Крихітний робот з чотирма крилами полазив по стіні завдяки парі гвинтів та клейкій стрічці на «лапках»-гусеницях. Поки робот може повзти лише прямо, але у майбутньому інженери планують його навчити різних траєкторій, щоб він міг допомагати у пошуково-рятувальних операціях чи спостереженнях за природою. Про свою розробку вчені повідомили у журналі Research.

Робот всідається на стіну, щоб повзти. Qian Li et al. / Research, 2023

Робот всідається на стіну, щоб повзти. Qian Li et al. / Research, 2023

Як добилися від робота і польоту і повзання стінами?

Щоб робот вмів не лише літати, а і лазити стінами, китайські інженери з Нанкінського університету аеронавтики та астронавтики поєднали у ньому три підходи для пересування: крила, гвинти і гусениці. Завдяки крилам робот може розвивати швидкість у польоті до 6,8 метра на секунду (близько 24 кілометрів на годину), тоді як гвинти створюють необхідну підіймальну силу, щоб робот міг безпечно приземлятися і злітати зі стін. Так само, як і комахи, які вміють і літати, і лазити вертикальними поверхнями, робот має чіпкі кінцівки — пару липких гусениць, які дозволяють розвивати на стіні швидкість до шести сантиметрів на секунду. Вони розташовані над крилами робота, тому аби видертися на стіну, він має перевертатися у польоті, однак вміє робити це всього за 0,4 секунди.

Повзаючи по стіні, робот згортає крила, мов муха, а щоб злетіти, спершу розкручує гвинти, які повертають його у горизонтальне положення, де знову можна розкрити крила. На зліт робот витрачає близько 0,7 секунди. Вага робота включно з необхідною електронікою складає всього 135,38 грама. Як пишуть розробники, він наразі є найменшим роботом, який може і лазити, і літати. Вони продовжать працювати над конструкцією робота, щоб підвищити його автономність — робот зможе самостійно обирати поверхні для приземлення, визначати свій маршрут та повзати у різних напрямках.

  • Раніше ми розповідали про робота, якому почепили копію хвоста гекона. Виявилося, саме завдяки йому тварини вміють м'яко приземлятися на вертикальні поверхні, тож і роботам може знадобитися для пересування така частина тіла